Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Co zrobić, kiedy życie stawia człowieka przed trudnym wyborem i nie wiadomo którędy iść? A gdyby tak można było wybrać i jedno, i drugie, żeby potem przekonać się, który wybór był lepszy? Taką szansę dostała Patricia Cowan, bohaterka powieści Jo Walton, która przeżyła swoje życie podwójnie, w dwóch różnych rzeczywistościach. O książce pt. „Podwójne życie Pat” rozmawialiśmy podczas październikowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.
Zdania o książce były podzielone. Jedni nie mogli się od książki oderwać i bardzo kibicowali głównej bohaterce, inni nie potrafili zrozumieć jej postawy ani życiowych wyborów. Jedni z trudem przeczytali książkę do końca, inni chętnie sięgną po nią jeszcze raz.
„Podwójne życie Pat” to książka wielowątkowa, osnuta wokół historii głównej bohaterki, która w kluczowym momencie swojego życia dokonuje rzeczy niemożliwej – podwójnego wyboru, dzięki któremu udaje jej się poślubić ukochanego mężczyznę, a jednocześnie go nie poślubić. Tak powstaje opowieść o różnych obliczach szczęścia i miłości, o odwadze bycia sobą i jej braku. To także zapis przemian społecznych, politycznych i obyczajowych, jakie dokonały się w XX wieku. Przemian, które wyrównały społeczne podziały i dały kobietom prawo do życiowej niezależności.
Dyskusja o książce wzbudziła wśród naszych klubowiczów wiele emocji. Bo też i dużo jest w niej kontrowersji. Czy lepiej coś zrobić, a później żałować, czy też żałować, że się nie zrobiło? Czy ceną za szczęście świata jest cierpienie jednostki? Czy ludźmi w podeszłym wieku powinny się opiekować ich dzieci, czy też lepiej, jeśli zrobią to specjaliści z domu opieki? Mimo długich godzin rozmowy, nie udało się znaleźć jednoznacznych odpowiedzi.
Następne spotkanie klubu odbędzie się 23 listopada 2016 roku o godzinie 16:00. Tym razem będziemy rozmawiać o twórczości Boba Dylana oraz o tomiku poezji Bronki Nowickiej pt. „Nakarmić kamień”.
Michał Słupczyński