Pegaz Lubuski – promocja drugiego wydania nr 2(97)/2024

27 czerwca 2024 roku w sali nr 8 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się promocja drugiego w tym roku numeru czasopisma literackiego „Pegaz Lubuski” (2/97) połączona ze spotkaniem autorskim Anety Długołęckiej.

Zawartość kwartalnika omówiły tradycyjnie redaktor naczelna pisma, Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk oraz zastępczyni redaktor naczelnej, Beata Igielska. Prowadzące skierowały uwagę słuchaczy na tematykę tekstów bieżącego numeru, którą stanowiło odrodzenie. Zapowiedziany został także temat przewodni następnego, wrześniowego zeszytu  – DROGOWSKAZ.

Niespodzianką tego spotkania był występ muzyczny korespondujący z nowością w omawianym piśmie. W „Pegazie Lubuskim” zadebiutowała nowa kategoria tekstów  – Strefa Piosenki. Pierwszym autorem, którego utwory usytuowano w tej klasie, jest Bartek Orzeł. Jego wystąpienie urozmaiciło wieczór zebranego towarzystwa literackiego.

Dalszą część spotkania stanowiła rozmowa Agnieszki Kopaczyńskiej-Moskaluk z Anetą Długołęcką, autorką tomiku poetyckiego Pierwszy tatuaż. Dialog oraz publikacja obejmowały w głównej mierze temat choroby nowotworowej, z którą w przeszłości zmierzyła się poetka. Twórczyni przeczytała kilka wierszy z promowanego tomiku i wraz z moderatorką pochyliła się nad cierpieniem, jakie jest w stanie wywołać choroba. Dyskutowały również o sposobach pisania, nawykach artystycznych autorki oraz wpływie izolacji w czasie pandemii na zdrowie psychiczne osamotnionych pacjentów. Do rozmowy dołączyła się redaktorka Pierwszego tatuażu, Beata Patrycja Klary-Stachowiak, która swoim komentarzem dopełniła pełne wzruszeń, wrażliwości i refleksji spotkanie.

 

Tekst: Gabriela Rodak
Foto: Andrzej Kałuski