04.12.2024
Cybinka: Promocja książki „Nigdy się n...
W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Cybince, 26 listopada 2024 roku, odbyło się długo ...
Z okazji 1050-lecia Chrztu Polski dzieci z Witnicy i Pyrzan poznawały pierwszą stolicę Polski – Gniezno.
Na poprzednich zajęciach z cyklu „Budujemy Państwo Polskie” uczniowie szkół z Witnicy i Dąbroszyna budowali makiety grodów w Santoku i Kostrzynie, Tworzyli też modele średniowiecznych kościołów, w których modlili się pierwsi Polacy-chrześcijanie. 22 kwietnia 2016 r. Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała zajęcia „gnieźnieńskie”. Budujemy Państwo Polskie”. Program obejmował kilka punktów.
Martyna Kornelia, reprezentantki dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki, przedstawiły w teatrzyku kamishibai historię Lecha, Czecha i Rusa.
Bibliotekarz Kamil Bujnicki opowiedział dzieciom, w jakich realiach odbywał się chrzest naszego kraju: kim byli i w co wierzyli poganie, jakie zmiany zaszły po przyjęciu chrześcijaństwa. W ramach udziału w programie „Tablety w bibliotece” biblioteka otrzymała aplikację „Gniezno w 3D”. Dzięki niej bibliotekarz mógł zabrać widzów w wirtualną wycieczkę po gnieźnieńskim grodzie.
Później uczestnicy podzielili się na dwie zmieniające się grupy. Pierwsza, po kierunkiem polonistki Marii Skrzypczak-Wróblewskiej, zgłębiała sztukę kaligrafii. Dzieci, używając pióra ze stalówką i atramentu przepisywały fragmenty z „Kroniki Polskiej” Galla Anonima. Nie były to gęsie pióra, jakich używał nasz pierwszy dziejopis, ale i tak uczniowie mogli się przez chwile poczuć jak średniowieczni skrybowie. Do ich zespołu dołączyło dwoje dorosłych, ale zbyt młodych, aby w czasach szkolnych zdobyć umiejętność pisania prawdziwym piórem. Wszyscy oni, nie zrażając się oporem materii, kleksami i poplamionymi palcami, przepisali całą opowieść o Zjeździe Gnieźnieńskim. Efekty ich pracy można podziwiać w bibliotecznej Galerii „Pod Paletą”.
Druga grupa pod kierunkiem Kamila Bujnickiego i Anny Mikisz lepiła z masy solnej „średniowieczne” wyroby: monety, ozdoby, naczynia i figurki kultowe. Ich dzieła również są eksponowane w Oddziale dla Dzieci.
Zaangażowanie dzieci zachęciło organizatorów do powtórzenia zajęć poświęconych naszej pierwszej stolicy.
Oprac. W. Żurawski