23.02.2018

Poczucie winy za czyny ojca

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Ksiazki w Ośnie Lubuskim

Na spotkaniu DKK w Ośnie  Lubuskim 23 lutego omawialiśmy powieść Heleny Kowalik „Córka Kaina”. Klubowiczki zgodnie orzekły, że jest to wyjątkowo aktualna książka.

Jest to powieść psychologiczna opowiadająca o prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce tuż po wojnie, a które okazuje się, mogą zniszczyć życie bohaterki współcześnie. Główna bohaterka Anda jest na zakręcie życiowym. Intrygi szefa doprowadziły do utraty pracy i konieczność odbudowania swojej egzystencji na nowo. Jako uznana architekt Anda podejmuje się pewnego zadania nie przypuszczając, że zmieni to jej całe życie. Autorka podejmuje wiele wątków historycznych, bardzo dobrze – zdaniem Klubowiczek – wplecionych w akcję powieści. Porusza wiele problemów ważnych również w dzisiejszej Polsce, jak np.:

  • zmiany ustrojowe po 1989 roku, które komplikują życie wielu ludziom,
  • sprawa ,,Żołnierzy wyklętych” – (patriota czy bandyta?),
  • stosunki własnościowe w byłym obozie socjalistycznym na przykładzie Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej (i jej losy po 1989 bardzo niejasne),
  • kariery nowych polityków po upadku PRL,
  • skomplikowane i tragiczne losy Ślązaków (wojna, czasy powojenne).

Ale tak na prawdę to książka o miłości niszczonej przez nierozliczenie się z przeszłością rodzinną, o braku więzi rodzinnych (konflikt o ojcowiznę) oraz o fałszywej przyjaźni. W powieści jest również wątek miłosny Andy i Stacha (bardzo dobrze się czytało ładnie opisane sceny erotyczne), a dochodzenie do prawdy z przeszłości miało charakter bliski powieści sensacyjnej. Jednym słowem – bardzo interesująca i wartościowa powieść.

Moderator DKK Ośno Lubuskie
Zofia Wydmuch-Badowska