„Pomiędzy…”
Naszą Filię nr 1 spowiła niesamowita aura bajkowości, ulotności i subtelności. Znaleźliśmy się gdzieś pomiędzy… Pomiędzy czym? Pomiędzy szarą codziennością, a światem marzeń. Realiami życia codziennego, a krainą delikatności, wrażliwości i czystego piękna. „Pomiędzy…” to także tytuł wystawy malarstwa Teresy Tarczyńskiej, której wernisaż odbył się 11 kwietnia 2024 r. w Filii nr 1 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim.
Kim jest autorka? Teresa Tarczyńska – artystka, plastyczka, dyplomowana florystka i instruktorka decoupage. Rysunku i malarstwa uczyła się u jednego z najwybitniejszych gorzowskich malarzy – Bolesława Kowalskiego. Studiowała architekturę na Wydziale Budownictwa i Architektury w Szczecinie, a następnie ukończyła wychowanie plastyczne na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego.
W życiu zawodowym wykładała florystykę w Policealnej Szkole ATUT oraz uczyła plastyki w szkole i przedszkolu Montessori w Gorzowie Wlkp. Od kilku lat spełnia się jako florystka w kwiaciarni, a także prowadzi kursy i szkolenia w tej dziedzinie.
Maluje już ponad 40 lat. Była uczestnikiem kilku plenerów malarskich: Ustrzyki Dolne, Kazimierz nad Wisłą, Sława. W 2008 roku prezentowała swoje obrazy na indywidualnej wystawie w salonie wystawienniczym „PEGENIG” SA w Zielonej Górze. Natomiast w 2011 roku w Galerii „Pod Kopułą” naszej Książnicy odbył się wernisaż prac artystycznych pani Teresy.
Czwartkowe wydarzenie zgromadziło bardzo liczne grono miłośników sztuki, którym czas umilił zespół kameralny „Sonata”. Tematyka obrazów zaprezentowanych na wystawie to przede wszystkim natura. Na większości malowideł możemy podziwiać kwiaty i pejzaże. Mnie osobiście urzekła seria domków. W takim miejscu chciałabym żyć… Rozmowy przy cieście i lampce szampana trwały jeszcze długo po zamknięciu biblioteki. Artystka była oblegana, gdyż z pasją opowiadała o swojej twórczości i dzieliła się anegdotkami dotyczącymi powstawania jej obrazów.
Sama mówi: „Malarstwo jest dla mnie życiową przygodą: nie żyję z niej, lecz dla niej.”
Wystawę można oglądać do końca maja 2024r.
Tekst i zdjęcia: Izabela Kryś