DKK przy Oddziale Dziecięcym – S...
21 listopada 2024 r. w ramach DKK przy Oddziale Dziecięcym odbyło się spotkanie z Agnieszką ...
3 lutego 2022 roku, odbyło się w naszej bibliotece spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w Trzcielu. Tematem dyskusji była powieść Magdaleny Kawki „Powrót z piekła”. Jest to drugi tom „Lwowskiej odysei”. Autorka przenosi nas w czasy II wojny światowej. Głównymi bohaterami książki jest rodzina Marianny i Gustawa, mieszkająca we Lwowie. Widzimy obraz dwóch totalitaryzmów: komunizmu i faszyzmu, który zabija oraz niesie wokół siebie spustoszenie, strach i lęk. Mamy również obraz ludzi, którzy zostali zesłani przez Sowietów na nieludzką ziemię, na Syberię tylko dlatego, że byli Polakami. Właśnie tam zostaje wywieziony Gustaw, który musiał się szybko nauczyć żyć w łagrze, gdzie życie ludzkie nic nie znaczyło. Były tam mrozy, które sięgały minus 50 stopni, do tego dochodził ciągły głód i katorżnicza praca ponadludzkie siły. Życie więźnia nie miało tam żadnej wartości, kto się nie podporządkował nadludzkim wymaganiom ginął. Ludzie w takich miejscach tracili zmysły i odruchy ludzkie, chcieli tylko przeżyć bez względu na to co musieli poświęcić i zrobić. Marianna na początku sowieckiej okupacji miała wsparcie Gustawa, później, kiedy go wywieźli na Sybir, razem z dziećmi musiała sobie radzić sama. W takich sytuacjach człowiek poznaje, kto jest jego prawdziwym przyjacielem, a szczególnie w tym tragicznych wojennym czasie. Marianna doświadczała często pomocy od obcych ludzi, którzy ratują ją i jej rodzinę. Ale równie często doświadczyła krzywdy od osób, których uważała za dobrych ludzi. Wracają również starzy wrogowie dokonując straszliwej zemsty na rodzinie Marianny. Każdy dzień stawał się walką o przeżycie. Pisarka pokazuje nam również, jak żyły dzieci w czasie wojny, jak szybko musiały dorosnąć i stać się odpowiedzialnymi ludźmi, kiedy niebezpieczeństwo czyhało na nie z każdej strony. Kiedy przyszła okupacja niemiecka po sowieckiej, ludzie mieli małą nadzieję, że może życie będzie trochę lżejsze. Proza życie pokazała jednak, że każdy z okupantów miał za zadanie zniszczyć naród Polski wraz z jego kulturą i historią.
Polecam przeczytać całą „Lwowską odyseję” Magdaleny Kawki, losy rodziny Marianny i Gustawa, czasy przedwojenne, okres wojny i czasy powojenne.
Zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, które odbędzie się 31.03.22 r. o godz. 16.00. Tematem dyskusji będzie książka Deborah Feldman „Unorthodox”.
B. P. M. i G. w Trzcielu
Wioletta Fabian