Poznaj swój region. Od nietypowej strony

Dożyliśmy czasów, w których każdy niemal kraj, region, województwo, powiat, miasto i miasteczko zachęcają do odwiedzin swoich najpiękniejszych, najbardziej interesujących miejsc, zabytków, muzeów, czy terenów zielonych o wysokich walorach turystycznych. Jesteśmy zalewani przewodnikami, folderami, broszurami, ulotkami itp. Władze samorządowe, jak i te na szczeblu centralnym prześcigają się w walce o turystę i zasób jego kieszeni na poziomie lokalnym, a także globalnym.

Ja natomiast, chcę polecić Wam publikację, która prezentuje miejsca nieoczywiste, często zapomniane przez ludzi i historię. Pozycja nosi tytuł „Zapomniane miejsca. Lubuskie. Część północna. Przewodnik”, której autorami są Jakub Jagiełło i Adam Sowa. Jest to książka z serii „Zapomniane miejsca” prezentująca ciekawe opuszczone obiekty, szczególnie o charakterze wojskowymi rezydencjalnym znajdujące się na terenie dawnej Nowej Marchii i częściowo Wielkopolski, a zlokalizowane na północ od drogi krajowej nr 92 (linia: Rzepin – Torzym – Świebodzin –Trzciel).

Trzeba przyznać, że autorzy mieli bardzo oryginalny i nietypowy pomysł prezentując miejsca, które swoim stanem i wyglądem „nie wołają” same o zwiedzanie i podziwiane oraz nie znajdują licznych amatorów i fascynatów swoich walorów. Jest to jednak pozycja obowiązkowa dla fanów tzw. urbexu, czyli zwiedzania miejsc opuszczonych. Moim zdaniem, można również ten przewodnik wykorzystać jako uzupełnienie w zaplanowaniu letniej eskapady nad okoliczne jeziora na przykład w Lubniewicach, Łagowie, czy Ośnie Lubuskim i poszerzyć jej trasę o „Stary Zamek” i wieżę wodną (Lubniewice), kino „Świteź”, cmentarz ewangelicki i zabytkowy wiadukt kolejowy (Łagów), czy wieżę Eckharta oraz amfiteatr Thingplatz (Ośno Lubuskie).

Wymieniłem tutaj tylko jeden pomysł na wykorzystanie niniejszego przewodnika. Tych pomysłów jest więcej, a może po zapoznaniu się z tą publikacją poszerzy się grono osób zainteresowanych miejscami, które posiadają równie interesującą historię, jak te z błyszczących stron przewodników turystycznych, ale nie miały tyle szczęścia, aby zachować wygląd z okresu swojej świetności. W książce znajdziemy różnego typu obiekty, od sakralnych (ruiny kościołów, cmentarze wyznaniowe) przez militarne (bunkry, umocnienia MRU oraz Wału Pomorskiego), rezydencjalne (pałace, dwory) do przykładów infrastruktury technicznej (mosty, wieże ciśnień, parowozownie) itp.

Warto podkreślić, że przewodnik jest bogato ilustrowany. W znakomitej większości są to zdjęcia czarno-białe, choć nie zabrakło też kilku stron z ilustracjami w pełnej krasie barw. Każde z wymienionych miejsc posiada również opis dojazdu.

Podsumowując należy dodać, że czytelnikom, którym ten wyjątkowy przewodnik przypadnie do gustu polecam dwie wcześniejsze pozycje z serii traktujące o zapomnianych miejscach województwa lubuskiego oraz tomy opisujące tego typu zabytki w pozostałych regionach Polski. Zwiedzając pamiętać trzeba jednak o zachowaniu ostrożności, co jest podkreślone przez autorów, gdyż część obiektów jest w bardzo złym stanie technicznym.

Jakub Jagiełło, Adam Sowa, „Zapomniane miejsca. Lubuskie. Część północna”, Seria „Zapomniane miejsca” Przewodnik, wyd. CM, Warszawa 2023,

 

Patryk Lewandowski