Spotkanie z “Łowcą jeleni”...
Listopadowe spotkanie Bibliotecznego Klubu Filmowego już za nami. Tym razem mieliśmy przyjemność skupić naszą uwagę ...
O ciekawostkach związanych z fortyfikacjami na ziemiach polskich oraz kryjących się w ich wnętrzu tajemnicach opowiedział dn. 9 października 2013 roku podczas autorskiego spotkania z czytelnikami Tomasz Rzeczycki. Pochodzący z Kostrzyna politolog, poeta i satyryk przedstawił drugą z serii „Podziemne trasy turystyczne Polski” publikację dotyczącą tym razem obiektów strategicznych.
Gorzowscy słuchacze mogli poznać historie i anegdoty związane z wieloma interesującymi, aczkolwiek nieznanymi szerszemu ogółowi miejscami. Prelegent szczegółowo omówił przystosowanie i dostępność dla zwiedzających kilku perełek poniemieckiej architektury obronnej. Charakterystyką objęto tak atrakcyjne z turystycznego punktu widzenia obiekty jak: twierdza w Kłodzku, schrony w Szczecinie i Krąpiewie, zamek w Książu, sztolnie walimskie, bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego oraz podziemia Osówki, Włodarza i Góry Parkowej nieopodal Kamiennej Góry.
Całość wystąpienia poparta była licznymi prezentacjami zdjęć wykonanymi przez samego autora. Dodatkowym uzupełnieniem wykładu był pokaz artykułów prasowych, obnażających absurdalne decyzje PRL-owskich władz w kwestii powojennego wykorzystania fortyfikacji (magazyny), tłumaczących konieczność ich grabieży a nawet zniszczenia (m.in. w celu zwalczania kryjówek dywersantów z Werwolfu).
Po spotkaniu zainteresowani poruszaną na wykładzie tematyką mogli nabyć rzeczoną publikację opatrzoną stosowną dedykacją i podpisem autora.