Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
28 czerwca 2019 roku w gorzowskiej książnicy przy ul. Sikorskiego 107 odbyła się promocja 2. numeru (a 77. z kolei) kwartalnika literackiego „Pegaz Lubuski”. Spotkanie rozpoczęło się od życzeń imieninowych dla prowadzącego spotkanie redaktora naczelnego „Pegaza Lubuskiego” i jednocześnie prezesa gorzowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich Ireneusza K. Szmidta, które w imieniu swoim, uczestników promocji oraz pracowników WiMBP złożył dyrektor Biblioteki Sławomir Szenwald.
Następnie Jerzy Alski skomentował swój rozpoczynający numer esej pt. „Znaki”. Utwory poetyckie opublikowane w „Pegazie” przedstawili obecni na spotkaniu autorzy: solenizant I.K. Szmidt („Don Kichot II”, „Statek”, „Erotyk fal”), Anna B. Dominiak („przed wiosną”, „i może jest dla mnie ziemia”, „sto dwadzieścia dni”, *** [„Halo, to ja…”]), Jerzy Hajduga („Burze przed ciszą”) oraz Jolanta Karasińska („powinnam”, „przy tobie milknę”, „w chłodzie uczuć”).
I.K. Szmidt, Krystyna Caban, Roman Habdas oraz Jerzy Gąsiorek reprezentowali gorzowski Oddział Związku Literatów Polskich na XXXII Walnym Zjeździe ZLP w Warszawie, podczas którego wybrano na kolejną kadencję Zarząd Główny i prezesa Związku (został nim ponownie Marek Wawrzkiewicz) – relację ze zjazdu w najnowszym numerze czasopisma zamieścili Leszek Żuliński i Roman Habdas.
Krystyna Kamińska omówiła nowe książki lubuskie – „Jedzie pan jazz” autorstwa Andrzeja Białkowskiego i Wojciecha Burszty, „Tygiel” Krystyny Jarockiej oraz zaprezentowane w rubryce „Książki pisarzy niemieckich” – „Zmorę” Hansa Fallady i „Po tej stronie Odry” Theodora Fontanego. W Niemczech rok 2019 jest obchodzony jako rok Theodora Fontanego z okazji 200. rocznicy jego urodzin. Fontane w swojej książce pt. „Wędrówki po Marchii Brandenburskiej” opisał Kostrzyn, Dąbroszyn i Sarbinowo leżące „Po tej stronie Odry” – w związku z czym Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta w Gorzowie Wielkopolskim również włączyła się do obchodów roku pisarza, dziennikarza i podróżnika, organizując prelekcję, konferencję i wyjazd studyjny do Neuruppin – miasta urodzenia Fontanego.
W dalszej części spotkania K. Kamińska – podsumowując przebieg bardzo ważnego i cennego dla kultywowania pamięci o uzdolnionym gorzowskim poecie Kazimierzu Furmanie (ósmej już edycji) Ogólnopolskiego Festiwalu jego imienia „FurmanKa” – szczególną uwagę zwróciła na potrzebę wydania w jednym tomie utworów zebranych Kazimierza Furmana, w tym jego felietonów i prozy oraz wierszy już opublikowanych w tomikach poetyckich, ale niedostępnych z powodu niewielkich ich nakładów. Dorobek literacki tego gorzowskiego twórcy czeka na opracowanie naukowe, podobnie jak twórczość Zdzisława Morawskiego – co Krystyna Kamińska mocno podkreśliła w wywiadzie zamieszczonym na łamach „Pegaza” pt. „Co zawiera archiwum Zdzisława Morawskiego?”.
Promocję zakończono jak zwykle satyrycznie – wierszami Ferdynanda Głodzika („Drobna zmiana” i „Renata”).
Fot. Andrzej Kałuski