Od zabawy i słuchania do czytania ...
Dnia 19.11.2024 r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. ...
2 marca 2017 r. o godz. 17 w willi Hansa Lehmanna (ul. Sikorskiego 107) odbyła się promocja książki autorstwa Hanny Ciepieli pt. „KOWALSKI”, której wydawcą jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. Książka formą i grafiką nawiązuje do albumów monograficznychAndrzeja Gordona, Jana Korcza, Władysława Hasiora, Wiesława Strebejki i Waldemara Kućki, które wydane zostały przez Bibliotekę w kolekcji „750-lecia” z okazji Jubileuszu Miasta. Publikacja o życiu i twórczości kolejnego ważnego gorzowskiego artysty – Bolesława Kowalskiego składa się z dwóch rozdziałów:„Bratnia dusza” i „Rycerz kreski”, wzbogaconych licznymi zdjęciami (z archiwum domowego Moniki Kowalskiej oraz autorstwa Zenona Kmiecika, Kazimierza Ligockiego i Zbigniewa Sejwy). Część ikonograficzna albumu zawiera reprodukcje dzieł artysty. Całość zamykają „Kalendarium życia i twórczości” oraz „Wybrane pozycje bibliograficzne dotyczące życia i twórczości Bolesława Kowalskiego” opracowane przez Danutę Zielińską.
Licznie przybyli goście w klimatycznych wnętrzach zabytkowej willi i przy płonącym kominku mieli przyjemność wysłuchania recitalu wokalno-muzycznego w wykonaniu Moniki Kowalskiej, Elżbiety Kuczyńskiej i Anny Łaniewskiej oraz fragmentów promowanej książki, zaprezentowanych przez aktora gorzowskiego teatru – Krzysztof Tuchalskiego.
Spotkaniu towarzyszyły wystawa prac Bolesława Kowalskiego oraz prezentacja multimedialna, na którą złożyły się zdjęcia dokumentujące życie i dorobek artysty.
Bolesław Kowalski
Artysta plastyk (ur. 14 września 1941w Żytomierzu, obecna Ukraina, zm. 11 kwietnia 2001 w Gorzowie Wlkp.). Absolwent Liceum Plastycznego w Szczecinie i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Krystyny Łady-Studnickiej. W Gorzowie Wlkp. zamieszkał w 1969 r. W latach 1975-1976 pierwszy plastyk miejski i pierwszy prezes Związku Polskich Artystów Plastyków w Gorzowie. Uczestnik licznych wystaw indywidualnych: Gorzów Wlkp., Kraków, Wrocław, Opole, Zielona Góra, Frankfurt n/O (Niemcy), Prisztina (Jugosławia) i zbiorowych. Autor tek grafik o Dębnie, Gorzowie Wlkp., Lwowie i Wilnie. Pochowany w Zaułku Poetów na cmentarzu komunalnym w Gorzowie Wlkp. 11 kwietnia 2002 r. na Starym Rynku w Alei Gwiazd odsłonięto tablicę artysty.
fot. B.Bloch i K. Ligocki