Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
11 lipca 2014 r. w ramach wakacyjnego programu zajęć dla dzieci ph. „Przystanek Europa – kultura łączy narody” w Bibliotece Koszałka Opałka (Filia nr 14) odbyło się niecodzienne spotkanie poświęcone Francji, które poprowadziły panie z Ośrodka Kultury Francuskiej: Jolanta Plust i Anna Bączkiewicz.
Nasi młodzi czytelnicy już od kilku dni przygotowywali się do tego spotkania – samodzielnie wykonali mapę Francji, dekoracje w postaci symboli narodowych i tablicę z ciekawostkami. Na wstępie przygotowany był „Czarodziejski Worek”, z którego dzieci, z zamkniętymi oczami, wyjmowały rekwizyty kojarzące się z Francją: buteleczkę perfum, kapelusz, miniaturkę wieży Eiffla, muszlę, opakowanie po serze, zasuszoną lawendę… musiały odgadnąć, co to za przedmiot.
Prowadzące z wielkim znawstwem opowiadały o Paryżu, Alzacji, Bretanii, Szampanii, Lotaryngii, Prowansji, Lazurowym Wybrzeżu… Dokładnie omówiły, z czego słyną poszczególne regiony – było więc i o zabytkach i o zwyczajach, a także o tradycyjnych regionalnych potrawach. Ta niezwykła podróż po Francji wzbogacona była prezentacją multimedialną.
Dzieci dowiedziały się, że Francja to także wymarzone miejsce na wakacje, to kraj o wspaniałej kulturze i pięknej przyrodzie, wart odwiedzenia zarówno latem, jak i zimą. Każdy turysta, niezależnie od wieku i zainteresowań, znajdzie tu coś dla siebie. Dzieci odwiedzają Eurodisneyland i Park Asterixa, miłośnicy sztuki – paryskie muzea, wspaniałe katedry i zamki, plażowicze – Lazurowe Wybrzeże, narciarze – Alpy, a pielgrzymi – sanktuarium w Lourdes. Młodzi czytelnicy dowiedzieli się także, że Francja jest miejscem, gdzie kursują pociągi dużych prędkości TGV, że piękny i bogaty Paryż jest stolicą mody i miastem najlepszych kucharzy, a popularne potrawy kojarzące się tym krajem to: bagietka, wino, sery, wyszukane potrawy, żabie udka, czy ślimaki.
Uczestnicy zajęć nauczyli się również piosenki po francusku, a na koniec delektowali się francuskimi rogalikami zwanymi croissantami.
Małgorzata Ciupa