Questing – wyprawa odkrywców w Krzeszycach
Questing to także nowa forma turystyki aktywnej, która zdobywa coraz więcej zwolenników i entuzjastów. Jednym z entuzjastów okazała się Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszycach, która bierze udział w nowym projekcie pt. „Wzrost konkurencyjności obszarów wiejskich poprzez utworzenie gier terenowych. Co to jest Questing? Questing – Wyprawa Odkrywców to forma gry terenowej, metoda polegająca na tworzeniu questów (wypraw) czyli tras „spacerowych”, które prezentują historię lub przyrodę miejscowości bądź okolicznych atrakcji przyrodniczo-kulturowych, dając możliwość na lepsze poznanie danego miejsca. Uczestnik Wyprawy otrzymuje Kartę Questu – Wyprawy Odkrywców, składającą się z reguły z mapy i wskazówek (napisanych wierszem), które w sposób edukacyjny prowadzą po miejscowości lub innym miejscu prezentując jego najciekawsze walory. Nagrodą w Wyprawie jest znalezienie ukrytego Skarbu, do którego prowadzą różne wskazówki i zagadki, które uczestnik Wyprawy musi po drodze odgadnąć. Wyprawy mogą być piesze, rowerowe, konne lub kajakowe. Mogą mieć także różną tematykę – historyczną, przyrodniczą, krajoznawczą i inną tematyczną. Questing jako metoda przypomina znane wszystkim „podchody”, jednakże mocno związana jest z edukacją regionalną. Została przeniesiona do Polski ze Stanów Zjednoczonych przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska z Krakowa. W USA funkcjonuje pod nazwą „Questing” i od 10 lat jest z powodzeniem rozwijana i urozmaicana. Jaki jest cel wypraw odkrywców? Głównym celem tworzenia Wypraw Odkrywców jest zwrócenie uwagi uczestnika tej gry terenowej na wyjątkowe elementy danego miejsca związane z lokalnym dziedzictwem przyrodniczym, historycznym i kulturowym. Ważne przy tym jest odkrywanie niezwykłego, unikalnego charakteru przestrzeni (tzw. ducha miejsca). Istotne w Wyprawie Odkrywców jest zwrócenie uwagi na zwyczajne z pozoru miejsca, i dostrzeżenie w nich wyjątkowości, atrakcyjności a nade wszystko wartości. Mieszkańcy danej miejscowości tworząc Wyprawy Odkrywców lepiej poznają i doceniają własne miejsce zamieszkania, zaś uczestnicy gry w efektywny i atrakcyjny sposób zdobywają wiedzę o konkretnym miejscu. Odbiorcami tj. uczestnikami Questów – Wyprawy Odkrywców mogą być:
• turyści przejeżdżający do gminy, powiatu, na obszar Lokalnej Grupy Działania, Lokalnej Grupy Rybackiej, Nadleśnictwa, Parku Krajobrazowego lub Parku Narodowego;
• zorganizowane grupy młodzieży szkolnej i dorosłych poznające region na trasach ścieżek dydaktycznych nadleśnictw, parków, gmin czy organizacji pozarządowych, mieszkańcy danego obszaru.
Zatem czy można zrobić quest w małej miejscowości? Oczywiście! Krzeszyccy liderzy opracowali quest – grę terenową, która przedstawiać będzie 700-letnią historię Krzeszyc i najważniejsze miejsca z nią związane. Jest to jak na razie jeden z questów – trwają prace nad kolejnym.