Relacja z Koncertu Niepodległościowego

Zdjęcie wykonano w wysokim, jasnym pomieszczeniu z kolumnami, które jest holem biblioteki. Na fragmencie ściany są duże okna, za którymi widać już zmierzch. Na pierwszym planie widoczny jest fortepian, na którym leży Flaga Polski. Obok fortepianu siedzą muzycy orkiestry, którzy wykonują utwór „Rota”. Dowodzi im kapelmistrz. Na drugim planie widoczna jest publiczność, która wstała, aby uroczyście odśpiewać utwór.

W dniu 11 listopada 2024 r. o godz. 15.30 w holu Biblioteki Herberta odbył się koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Przed licznie zgromadzoną publicznością w repertuarze niepodległościowym wystąpiła Orkiestra Siedlice  ̶  Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej Gorzów  ̶  Siedlice pod dyrekcją Grzegorza Krzeskiego  ̶ kapelmistrza orkiestry, który prowadził koncert i wprowadzał zgromadzonych w klimat wykonywanych utworów, zachęcając do wspólnego śpiewania. Publiczność powitał Sławomir Szenwald  ̶ dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wielkopolskim i Agnieszka Pospieszna  ̶ kierowniczka Informatorium. Głos zabrała także Krystyna Sibińska  ̶ posłanka na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej podkreślając wagę i rangę obchodzonego Święta Niepodległości oraz życząc dobrego celebrowania. Podczas koncertu Agata Krysztofowicz – solistka orkiestry zaśpiewała najbardziej znane nam wszystkim pieśni i piosenki patriotyczne, takie jak: „Warszawianka”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Wojenko, wojenko”, „Rozkwitały pąki białych róż” i inne. Część muzyczna została urozmaicona przez dyrektora biblioteki, który przytoczył fragmenty przemówienia Ignacego Jana Paderewskiego wygłoszonego w 1917 r., a zawarte w książce pt. „Wirtuoz słowa. Wybór przemówień i odezw Ignacego Jana Paderewskiego (1910-1941”. Na zakończenie koncertu rozbrzmiała „Rota”. Publiczność została zaproszona także na słodką niespodziankę.

Warto przypomnieć, że Narodowe Święto Niepodległości jest świętem państwowym obchodzonym w Polsce 11 listopada w celu upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r., aż po 123 latach zaborów. Święto ustanowiono ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 r,  ale zniesiono ustawą Krajowej Rady Narodowej z dnia 22 lipca 1945 r. Zostało ono przywrócone dopiero ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989 r. W tym roku obchodziliśmy 106 rocznicę naszego Święta.