Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
O wojnie, obozach i bohaterach napisano już wiele książek. Czy jest coś jeszcze do poznania w tym temacie? Oczywiście, że tak.
25 maja 2023 r. spotkał się Dyskusyjny Klub Książki przy Filii nr 6, aby porozmawiać o nowo przeczytanej lekturze pt. „Łączniczka” Magdaleny Knedler.
Tytułowa łączniczka, to nie kto inny tylko Anna Smoleńska pseud. ” Hania”, która zapisała się na kartach historii, jako twórczyni Znaku Polski Walczącej. Dziś wszyscy wiemy co znaczyła kotwica na polskich murach, ale chyba niewielu wie, jaka jest historia tego znaku, a tym bardziej kim była Anna Smoleńska, bo to o niej jest książka. Autorka pisząc tę powieść złożyła hołd pamięci Annie Smoleńskiej – niepozornej, małomównej, wyobcowanej studentce historii sztuki, która bardzo chciała pomagać ludziom, a w obliczu wojny wykazała się odwagą i patriotyzmem. Aktywnie uczestniczyła w” Małym Sabotażu”. Niestety zginęła w obozie Auschwitz wraz z rodziną.
Historia Anny Smoleńskiej wzbudziła gorącą dyskusję. Padały różne stwierdzenia. Czy można narażać własną rodzinę na konsekwencje zdemaskowania działań konspiracyjnych? Skoro Anna Smoleńska nigdy oficjalnie nie potwierdziła swojego autorstwa co do Znaku Polski Walczącej, to czy można mówić, że jest jego twórczynią? A może to kwestia jej osobowości?
Warto poznać historię Anny. Polecamy.
T.Kosiba