Sadowski Jerzy: Grupa Warowna “Ludendorff” = Werkgruppe “Ludendorff”

 

 

 

 

 

 

Sadowski Jerzy: Grupa Warowna "Ludendorff" = Werkgruppe "Ludendorff" / [rys. Filip Suchoń ; tł. Wojciech Jarnutowski]. – Gliwice : INFORT Jerzy Sadowski, 2011. – 52 s., il. (w tym kolor.), 24 cm.

 

Fragment publikacji:

Grupa Warowna „Ludendorff'
Generał Erich Ludendorff był jednym z czołowych dowódców niemieckiej armii w czasie I wojny światowej. Jako szef sztabu marszałka Hindenburga, a następnie kwatermistrz generalny, był twórcą niemieckiej strategii wojennej i przyczynił się do wielu sukcesów. Przyjmował kapitulację belgijskiej twierdzy Liege oraz miał udział w zwycięskich bitwach z Rosjanami pod Tannenbergiem i nad Jeziorami Mazurskimi. Przygotował następnie plan tzw. ofensywy wiosennej 1918 roku na froncie zachodnim. Generał Ludendorff był znakomitym, lecz bezkompromisowym strategiem; uważał, że celem wojny jest zniszczenie wojsk i narodu przeciwnika wszelkimi dostępnymi metodami i był także zwolennikiem prowadzenia nieograniczonej wojny podwodnej.
Zespół B-Werków nr 864 i 865, położony koło leśniczówki w Starym Dworku, otrzymał nazwę „Ludendorff" prawdopodobnie latem 1939, wraz z nadaniem poszczególnym elementom tych dzieł oznaczenia „Panzerwerk". Nazwy te figurują na mapie inwentaryzacyjnej z roku 1944, lecz przypisane im dziś określenie „Grupa Warowna" tam nie występuje i prawdopodobnie stanowi interpretację rozkazu gen. Brauchitscha. Natomiast historia B-Werków zbudowanych na „Lisiej Górze" zaczyna się wiele lat wcześniej, wraz z rozpoczęciem budowy fortyfikacji Linii Obra-Niesłysz.