Sami twórcy

Z prawdziwym zadziwieniem przeglądałam album „Ludzie pasji, pasje ludziom”. Pokazano w nim aż 86 twórców oraz sześć zespołów z miasta i gminy Drezdenko. Miasto liczy ok. 10 tys. mieszkańców, gmina ok. 7 tysięcy. Spośród nich wyłoniono co najmniej setkę osób twórczych, głównie artystycznie. Niebywałe!

*

Album „mówi o ludziach, którzy w zasadzie niczym nie różnią się od zdecydowanej większości mieszkańców naszej gminy, a jednak wiodą o wiele ciekawsze życie niż reszta, bowiem maja pasję. Jest to pasja tworzenia” – pisze we wstępie Danuta Zych, autorka albumu.

Różne są ich pasje. Pan Zbigniew Kubasik, dyrektor SP nr 2, troszczy się o historyczną wartość pałacu Treppenmacha, w którym mieści się jego szkoła, Piotr Halicki jest tancerzem klasycznym, który występuje na scenach całego świata, Franciszek Franieczek nie tylko podróżuje po całym świecie, ale także maluje, a Izabela Miszczyk z niczego potrafi zrobić cudeńka, które przyozdobią dom. Każdy z bohaterów dostał dwie strony dużego formatu na wypowiedź własną, próbki swojej twórczości lub zdjęcia. Wyliczenie tego, co robią twórczy mieszkańcy Drezdenka i okolic nie jest możliwe, bo każda z przedstawionych osób wnosi coś nowego. Najwięcej – jak mi się wydaje – jest tych, którzy lubią fotografie, a także poetów.

*

Z miłośnikami fotografii nie dyskutuję: świat jest piękny, a technika fotograficzna wydaje się tak prosta, że każdemu wychodzą dobre zdjęcia. Mnie zastanowiła duża liczba osób, które wypowiadają się poprzez wiersze. Pierwsze, niekwestionowane miejsce ma ksiądz Jerzy Hajduga, autor blisko (a może już ponad) dwudziestu tomików poetyckich, poeta wysoko ceniony, choć jego wiersze są bardzo krótkie, a on nigdy do żadnych konkursów nie staje. Dobre miejsce ma Adam Korzeniowski, chodź wystaw fotograficznych na koncie więcej niż tomików wierszy. Ludwik Lipnicki pisał wiersze i utwory prozatorskie, a jednak był przede wszystkim był biologiem-naukowcem. Tomasz Walczak wydał trzy tomiki wierszy, ale już dość dawno. Tylu dotąd znałam, czytałam ich utwory.

A oto inni, w albumie legitymujący się wierszami: Stanisław Amrogowicz (jr), Artur Frąszczak, Iwona Frąszczak, Ryszard Furman, Silvija Iwanow (niby proza, ale poetycka), Joanna Kalina, Lena Kaseja, Wioletta Kinal, Mira Kużel, Katarzyna Małecka, Agnieszka Weronika Mądrawska, Zbigniew Mróz, Anna Kaczmarek-Okurowska, Andrzej Raducki, Ewa Różalska, Marek Skiba, Lech Stefaniak, Henryk Teresiak i Maciej Zdziarski (w młodości), a także autorka albumu Danuta Zych. Uff! Przed laty, gdy prezentowało się 5-6 poetów, mówiło się, że Drezdenko to Zagłębie Poetyckie. A teraz?

Wielu z wymienionych powyżej wydało tomiki swoich wierszy. Dlaczego nie ma ich w naszej, regionalnej (wojewódzkiej) bibliotece? A czy są w drezdeneckiej? Co zrobić, aby ludzie, którzy chcą się dzielić swoimi przeżyciami, myślami, wrażliwością mogli znaleźć odbiorców? Co zrobić, żebyśmy my, zjadacze chleba, chcieli zatrzymać się przy poezji?

*

Lektura tego albumu przyniosła mi powyższe pytania. A może ktoś, kto szuka oryginalnego prezentu znajdzie go u twórcy rękodzielniczych cudeniek? Może młody człowiek z tego albumu wybierze swojego mistrza? A może innym dodadzą otuchy osiągnięcia sąsiadów: Piotr Halicki jest tancerzem, Bartosz Bandura aktorem, Aleksander Frąszczak dyplomowanym saksofonistą.

*

Na zakończenie moje wyrazy uznania dla autorki albumu – Danuty Zych, że znalazła aż tylu twórczych pasjonatów, a także za to, że namówiła ich na napisanie o sobie. To ważne, że wszyscy mówią do czytelników swoimi słowami.

Jedną mam tylko uwagę: Ja jestem Krystyna Kamińska, a nie Kamińska Krystyna, a Pani – Danutą Zych, a nie Zych Danutą, nawet gdy przyjęła Pani alfabetyczny układ bohaterów. Mnie drążni stawianie imienia po nazwisku.

 

***

Danuta Zych „Ludzie pasji, pasje ludziom”. Antologia twórców drezdeneckich, brak wydawcy, Drezdenko 2022, 192 s.

Zamieszczona na końcu lista sponsorów liczy 43 pozycje.