Sanatoryjne życie – spotkanie DKK w Filii nr 1
Na ostatnim w 2019 roku, a zarazem świątecznym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 1 dnia16 grudnia rozmawialiśmy o debiutanckiej powieści Barbary Klickiej „Zdrój”. Książka niewielka objętościowo, ale bardzo bogata w treść, niejednoznaczna, symboliczna i demaskatorska. Bo czym jest leczenie sanatoryjne? Dostosowaniem się do regulaminów, zasad, nakazów i zakazów w imię dobra jednostki, traktowanej skrajnie przedmiotowo. A jak postrzegany jest typowy kuracjusz z Ciechocinka?
Klicka rysuje wachlarz różnorodnych postaci, stałych bywalców sanatoriów i nowicjuszy. Niestety, są to zdecydowanie negatywni bohaterowie, to dotyczy również pracowników sanatorium Związku Nauczycielstwa Polskiego reprezentujących instytucję, w której liczy się nie człowiek, lecz procedury. „Zdrój” to niezwykle gorzka proza. Ale też subiektywna, kreśli obraz, widziany przez główną bohaterkę – Kamę, która nie jest typową kuracjuszką.
Lektura wywołała gorącą dyskusję, gdyż kilka czytelniczek miało swoje odczucia, raczej pozytywne, i pobyt w sanatorium była dla nich czasem odpoczynku, rehabilitacji i poznawania ciekawych ludzi.
J. Karaśkiewicz