Od zabawy i słuchania do czytania ...
Dnia 19.11.2024 r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. ...
18 listopada 2019 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta odbyło się seminarium naukowe pt. “Max Bahr – społecznik, obywatel, przedsiębiorca. Wokół wspólnego dziedzictwa pogranicza”. Wydarzenie było częścią projektu realizowanego dzięki wsparciu Euroregionu “Europa Pro Viadrina” pt. “Max Bahr – społecznik, obywatel, przedsiębiorca. Wokół wspólnego dziedzictwa pogranicza”.
Prelegenci przybliżyli zagadnienia z życia i działalności Maxa Bahra, nawiązując do współczesnego dziedzictwa, zarówno w formie materialnej, jak i ideowej. Syntezę faktów z biografii i dokonań Maxa Bahra przedstawił dr hab. Paweł Leszczyński. Interesujący na tym tle był wykład Dominika Górnego o Hipolicie Cegielskim, równie znanym i cenionym polskim przedsiębiorcy i filantropie, rodem z Wielkopolski. Dr Małgorzata Czabańska-Rosada, która podjęła się tłumaczenia na język polski fragmentów publikacji Bahra (Eines deutschen Bürgers Arbeit in Wirtschaft und Politik: Lebens-Erinnerungen und -Erfahrungen aus den Jahren 1848 bis 1926, Berlin 1926), opowiedziała o przebiegu prac tłumaczeniowych i o ciekawostkach wynikających z treści tłumaczonego wydawnictwa. Warto dodać, że przekład na język polski drukowanego dzieła landsberskiego przedsiębiorcy, stanowi część projektu. Efekty tej pracy ukażą się drukiem na koniec stycznia 2020 roku – w obchodzony w Gorzowie Wielkopolskim Dzień Pamięci i Pojednania. Na 2020 rok zaplanowane jest otwarcie wystawy poświęconej Maxowi Bahrowi. O przyszłej ekspozycji zgromadzonym gościom opowiedzieli dr Klaus Neitmann i Jörg Pache. W konferencji udział wzięli:
dr hab. Paweł Leszczyński (Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Gorzowie Wielkopolskim): “Życie na pełnych obrotach. Charakterystyka obszarów zaangażowania Maxa Bahra”
dr Małgorzata Czabańska-Rosada (Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim) „Podróż tłumacza do świata Maxa Bahra”
prof. dr Klaus Neitmann (Brandenburskie Główne Archiwum Krajowe w Poczdamie) i Jörg Pache (kurator wystawy): “Wystawa Brandenburskiego Głównego Archiwum Krajowego w Poczdamie na temat Maxa Bahra w roku 2020. Status przygotowań i nowe źródła”
Dominik Górny (Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu ): “Hipolit Cegielski i etos pracy organicznej w perspektywie działań Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego”.
Fot. Grażyna Kostkiewicz-Górska