Podróżuj z Herbertem po gorzowskiej ks...
21 listopada 2024 r. Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną odwiedzili uczniowie III Liceum im. Władysława ...
Ostatnie w tym roku spotkanie młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki przy Filii nr 1 odbyło się 2 grudnia. Tematem była powieść Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby „Dom nie z tej ziemi”.
Historię tytułowego domu opowiada Marysia, mała wrażliwa dziewczynka, może trochę dziwna i inna niż pozostałe dzieci w jej wieku. Marysia całe dnie spędza ukryta w krzakach naprzeciwko domu, który na pierwszy rzut oka nie różni się od innych w dzielnicy. Pewnego dnia odkrywa ją tam Daniel nieco od niej starszy. Początkowo nie widzi w tej obserwacji nic zajmującego, ale z upływem czasu zaczyna rozumieć, że dziewczynka widzi, słyszy i czuje więcej niż inni. Chłopiec z każdym dniem coraz bardziej wierzy Marysi, że dom jest niebezpieczny i skrywa jakąś tajemnicę. Dziewczynka chce go odczarować, ale potrzebuje do tego zaufanego przyjaciela … Daniel postanawia pomóc, a Marysia w końcu decyduje się mu zaufać i razem wchodzą do środka.
Mimo takiej fabuły powieść nie jest bajką. Porusza bardzo poważny temat przemocy domowej.
Wszystkie członkinie naszego Klubu przyznały, że książkę przeczytały jednym tchem i wywarła ona na nich ogromne wrażenie. Opowiedziana historia uczy, aby widzieć, a nie tylko patrzeć. Przekonuje, że jeżeli widzimy więcej niż inni, to powinniśmy reagować, a nie udawać, że nie ma problemu. Choć wszystkie domy powinny być przytulne i bezpieczne, musimy zdawać sobie sprawę, że nie zawsze takie są. Dlatego trzeba być uważnym i nie tylko obserwować, ale też reagować i być gotowym „usłyszeć krzyk”.
Na pierwsze spotkanie w nowym 2020 roku zapraszamy 20 stycznia. Tematem będzie „Miasteczko Perfect” autorstwa Hellen Duggan.
Anna Jamroz-Fleischer