Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Dnia 8 kwietnia 2003 r. o godz. 17.00 w Siedzibie Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp. przy ul. Sikorskiego 107, odbyło się pierwsze ze spotkań poświęconych Nowej Marchii. Prof. Edward Rymar wygłosił wykład pt.
“Nowa Marchia – kraina zapomniana? Stan badań nad średniowieczem”.
Prof. Edward Rymar – urodzony w 1936 roku. Absolwent wydziału historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po studiach osiadł w Pyrzycach, gdzie pracował w Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. W 1977 roku obronił pracę doktorską na temat: O rzekomym księstwie sławieńsko-słupskim w XII- XIII w. W 1985 przeprowadził przewód habilitacyjny na Uniwersytecie Gdańskim. Obecnie pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Szczecińskiego.
Zainteresowania naukowe: dzieje Nowej Marchii, genealogia dynastyczna, historia regionu.
Ważniejsze publikacje i rozprawy naukowe: Studia i materiały z dziejów Nowej Marchii i Gorzowa. Szkice historyczne (1999), Widuchowa nad Odrą. Z dziejów dawnych i nowych (1997), Banie nad Tywą. Z dziejów ziemi bańsko-swobnickiej (1999). Rodowód książąt pomorskich (1997. Plany badawcze: rozległa monografia rycerstwa Nowej Marchii w wiekach średnich, suplement do Rodowodu książąt pomorskich, słownik geograficzno-historyczny Nowej Marchii w średniowieczu, dalsze rozprawy dotyczące prawnopolitycznych stosunków polsko-niemieckich i walki Piastów śląskich o należny im pryncypat polski w XII-XIV w.; rozprawy z dziejów Nowej Marchii, także opracowanie średniowiecznego kalendarza diecezji kamieńskiej; rozprawy o wpływach Fryzji na gospodarkę i kulturę umysłową Pomorza Zachodniego w średniowieczu.