Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Dnia 24 czerwca 2003 r. o godz. 17.00 w Siedzibie Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp. przy ul. Sikorskiego 107, odbyło się kolejne ze spotkań poświęconych Nowej Marchii. Dr Christian Gahlbeck wygłosił wykład pt.
“Tak zwana Nowomarchijska Księga Ziemska Margrabiego Ludwika Starszego z 1337 r. i jej wykładnia”.
Dr Christian Gahlbeck – rocznik 1958, berlińczyk, w latach 1969-1977 uczęszczał do gimnazjum Berlin-Steglitz z profilem języków martwych. Po uzyskaniu matury studiował historię i germanistykę na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie Zachodnim. W czasie studiów był m. in. asystentem studenckim u prof. Fritze. Po studiach podyplomowych podjął pracę w oświacie i Fundacji na Rzecz Dawnych Więźniów Politycznych.
Od roku 1998 udzielał się jako wolny historyk, pracował m. in. jako specjalista d.s. poszukiwań historycznych w Archiwum Awaryjnym w Marienfelde. Podjął również wysiłek pracy dysertacyjnej, której opiekunem został prof. Dietrich Kurze z Instytutu Fryderyka Meinecke berlińskiego Wolnego Uniwersytetu. Za pracę o cysterkach w Nowej Marchii Gahlbeck został wyróżniony 1. Nagrodą Naukową Wschodnioniemieckiej Rady Kultury. Specjalizuje się w historii brandenburskiego średniowiecza, ze szczególnym uwzględnieniem Nowej Marchii. Od roku 2002 dr Gahlbeck współpracuje jako pracownik naukowy z Instytutem Historii Uniwersytetu Poczdamskiego, m. in. uczestniczy w projekcie redakcji brandenburskiego leksykonu klasztorów oraz jest współwydawcą przygotowywanego na zamówienie Archiwum Federalnego (BA) przewodnika po wschodniobrandenburskich archiwach. Oprócz monograficznej publikacji „Zisterzienser und Zisterzienserinen in der Neumark” w ramach serii wydawniczej Głównego Brandenburskiego Archiwum Krajowego (BLHA) w Poczdamie jest autorem tekstów w Roczniku Historii Niemiec Środkowowschodnich (JGMOD) oraz poznańskim wydawnictwie „Cystersi w społeczeństwie Europy Środkowej”.