Od zabawy i słuchania do czytania ...
Dnia 19.11.2024 r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. ...
Dnia 23 marca 2004 r. o godz. 17.00 w Siedzibie Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp. przy ul. Sikorskiego 107, odbyło się kolejne ze spotkań poświęconych Nowej Marchii. Jerzy Sygnecki wygłosił wykład pt.
“Sytuacja społeczno-polityczna w Gorzowie Wlkp. w latach 1918-1945”.
Jerzy Sygnecki – urodzony w 1941 r. Absolwent wydziału historyczno-filozoficznego Uniwersytetu Gdańskiego oraz germanistyki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1977 r. udział w Międzynarodowym Seminarium Wykładowców Języka Niemieckiego w Weimarze.
W 1977 r. brał udział w Międzynarodowym Seminarium Wykładowców Języka Niemieckiego w Weimarze. Od tego czasu datują się jego kontakty z naukowcami z Uniwersytetu w Jenie. Podejmuje studia doktoranckie w katedrze historii Niemiec UAM w Poznaniu, rozpoczynając pracę doktorską na temat stosunku władz niemieckich do granicy polsko-niemieckiej. Ze względu na okoliczności rodzinne, pracy doktorskiej nie kończy.
Aktywnie zajmuje się działalnością naukową. Między innymi powstała praca napisana pod kierunkiem prof. Bernarda Woltmanna i prof. Jerzego Gaja na temat położenia Polaków w Niemczech na terenach pogranicznych. Przy pracach na temat osadnictwa i zasiedlania ziem zachodnich ze szczególnym uwzględnieniem ziemi gorzowskiej współpracował z prof. Hieronimem Szczegółą. Jest także autorem pionierskiej pracy „Sytuacja polityczna w Gorzowie Wlkp. za lata 1918 – 1945” wydanej w zeszytach naukowych Gorzowskiego Towarzystwa Naukowego. Współpracuje z Nadwarciańskim Rocznikiem Historyczno-Archiwalnym, do którego przygotowuje tekst o sytuacji społeczności żydowskiej w latach 1918-1945 w Gorzowie, a razem z Juliuszem Sikorskim pisze o sytuacji kościołów ewangelickiego i katolickiego w dobie hitleryzmu w Gorzowie. Ponadto cały czas zajmuje się literaturą pogranicza – zwłaszcza pisarstwem Guntera Grassa, Chrusty Wolff, Zygfryda Lentza.