Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Dnia 19 czerwca 2007 r. o godz. 17.00 w Siedzibie Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp. przy ul. Sikorskiego 107, odbyło się kolejne ze spotkań poświęconych Nowej Marchii.
Prof. dr hab. Karol Olejnik wygłosił wykład pt.
“Obrona polskiej granicy zachodniej
do końca XV wieku”
Prof. dr hab. Karol Olejnik jest kierownikiem Zakładu Historii Wojskowości w Instytucie Historii UAM. Od 1985 roku związany także z Instytutem Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Zainteresowania badawcze prof. Karola Olejnika koncentrują się wokół historii wojskowości (historia myśli wojskowej, biografistyka wojskowa, historiografia wojskowości), historii doktryn politycznych i historii historiografii. Rezultatem tych badań jest ponad 100 publikacji z czego 16 to samodzielne monografie naukowe, współudział w 4 dalszych monografiach zbiorowych i znaczące fragmenty w opracowaniach syntetycznych (np. Dzieje Poznania). Ponadto w dorobku prof. K. Olejnika znajduje się kilkadziesiąt artykułów i recenzji na łamach czasopism specjalistycznych. Jest także autorem kilkunastu haseł do Wielkopolskiego Słownika Biograficznego. W dotychczasowym dorobku do najbardziej znaczących można zaliczyć takie pozycje książkowe jak: Obrona polskiej granicy zachodniej w okresie rozbicia dzielnicowego i monarchii stanowej, Poznań 1970; Rozwój polskiej myśli wojskowej do końca XVIII w., Poznań 1976; Z wojennej przeszłości Poznania, Poznań 1982; Obrona polskiej granicy zachodniej od XIV do końca XVIII w., Poznań 1985; Stefan Batory, Warszawa 1988; Cedynia, Niemcza, Głogów, Krzyszków, Kraków 1988; Grody i zamki Wielkopolski, Poznań 1992; Władysław III Warneńczyk, Szczecin 1997; Głogów 1109, Warszawa 1999. Ostatnim opracowaniem jest syntetyczne ujęcie Historii Wojska Polskiego. Od X do XX wieku, Poznań 2000.
Wspomniane wyżej artykuły dotyczyły między innymi takich kwestii jak: wojny sprawiedliwe i niesprawiedliwe – rozważania metodologiczne, Powstanie Wielkopolskie (1918 – 1919), wojna polsko-bolszewicka 1920 r., rola wychowawcza historii wojskowości, problematyka militarna w historiografii polskiej, pamiętniki jako źródło historyczne, relacje pomiędzy doktrynami politycznymi a militarnymi, biografistyka wojskowa i szereg innych.