Sesja naukowa “Nowa Marchia – prowincja zapomniana – wspólne korzenie” – 17
7 grudnia 2004 r. w siedzibie głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie przy ul. Sikorskiego 107 odbyła się sesja naukowa pod tytułem “Między Myśliborzem a Kostrzynem – w sprawie wyboru stolicy przez margrabiego Jana”. Wykład wygłosił mgr Ralf Gebuhr.
Ur. w 1961 r. w Weimarze. Studiował filozofię, historię i archeologię na Uniwersytecie im. Humboldta w Berlinie. Od 1997 roku pracownik naukowy Katedry Historii Niemiec na Uniwersytecie im. Humboldta. Prowadzi badania i wykłady m.in. z historii stosunków słowiańsko-niemieckich w średniowieczu, Dolnych Łużyc i okresu Bolesława Chrobrego “Historia berlińsko-brandenburskiego krajobrazu kulturowego”. W 1997 otrzymał nagrodę im. Humboldta. W tym samym roku brał udział w pracach archeologicznych i naukowych na Uniwersytecie we Frankfurcie nad Menem. Od 2003 bierze udział w konsultacjach muzealnych.
Mgr Ralf Gebuhr z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie wyjaśnił, dlaczego margrabia Jan, władca Nowej Marchii, na stolicę swego państwa wybrał mały i biedny Kostrzyn, a nie znakomicie rozwinięty i mający liczne przywileje Myślibórz. Według niemieckiego historyka o takim wyborze zadecydowało kilka przyczyn. Margrabia nie chciał sporów z silnym myśliborskim mieszczaństwem, był posiadaczem znacznych posiadłości w Kostrzynie oraz intrygowała go myśl o budowie nowoczesnej twierdzy obronnej. Poza tym Kostrzyn miał lepsze, bardziej centralne położenie geopolityczne i gospodarcze, niż leżący nieco na uboczu Myślibórz.