Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
18 listopada 2011 roku w WiMBP w Gorzowie Wlkp. odbyła się sesja popularno-naukowa pod hasłem „Myśląc Ojczyzna…”. Poświęcona była Papieżowi Janowi Pawłowi II, jego poezji i miłości do języka polskiego.Współorganizatorem spotkania był Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Gorzowie Wlkp. Tytuł sesji „Myśląc Ojczyzna…” zaczerpnięty został z poematu Karola Wojtyły pod tym samym tytułem.
W pierwszym wykładzie pt. Jan Paweł II a wielka poezja polska prof. Andrzej Sulikowski z Uniwersytetu Szczecińskiego omówił wpływ wielkich poetów polskich: Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Stanisława Wyspiańskiego na osobowość i twórczość Papieża. Natomiast wpływowi C. K. Norwida na Jana Pawła II poświęcona była osobna prelekcja prof. A. Sulikowskiego pt. Cyprian Kamil Norwid – poetycki mistrz Karola Wojtyły. Do poezji naszego wielkiego czwartego wieszcza Ojciec Święty nawiązywał bardzo często w swoich homiliach i „wyraziście podkreślał wpływ myśli poety na społeczny wymiar jego pontyfikatu i pokrewieństwo duchowe łączące go z autorem <Promethidiona>”.
Należy podkreślić także, że Jan Paweł II czerpał z literatury polskiej, zarówno staropolskiej, jak i współczesnej, posiadał „absolutny słuch językowy”, całe swoje życie pracował nad słowem, doskonalił je w sposób mistrzowski, przez co w sposób szczególny trafiał do ludzi w każdym wieku i na całym świecie.
Następnie uczestnicy sesji obejrzeli film pt. Jan Paweł II Odnowiciel mowy polskiej, prezentujący teksty poetyckie Karola Wojtyły w znakomitej interpretacji, m.in. Jerzego Zelnika, Aleksandra Machalicy, Adama Woronowicza i Doroty Segdy.
Kolejnym gościem spotkania był charyzmatyczny dominikanin ojciec dr Jan Góra z Poznania, który wraz z grupą młodzieży przybliżył Lednicę, jako miejsce szczególne dla Polski (Lednica Bramą III Tysiąclecia). Ojciec Jan Góra od lat inspiruje środowisko naukowe Poznania do upowszechniania nauczania Papieża Jana Pawła II. Głównym motorem tej akcji jest prof. Stanisław Mikołajczak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który zakończył sesję swoim wykładem pt. Jan Paweł II w oczach Polaków w dniach odejścia. W bardzo ciekawy sposób prof. S. Mikołajczak przeanalizował komentarze, które pojawiły się w mediach po śmierci Ojca Świętego oraz wpisy Polaków do księgi kondolencyjnej w jednej z poznańskich parafii.Podkreślił, iż w mediach mówiono raczej tylko pozytywnie o świecie wartości Jana Pawła II, zwracano uwagę na walory intelektualne, wiedzę, erudycję, cechy osobowości (mądry, czuły, otwarty na innych), bliskość wspólnotową – „Papież Słowianin”, „Syn Narodu Polskiego”, „Papież wszystkich Polaków”, używano określeń: „Papież medialny”, „Papież młodzieży”, „Papież zmian”, „Herold wolności”, „Papież pokoju”. Pisano o Ojcu Świętym także przez pryzmat współczucia: umierający człowiek, wycieńczony chorobą, naznaczony cierpieniem. Porównywano cierpienia Chrystusa z cierpieniem Jana Pawła II.
Sesja cieszyła się dużym zainteresowaniem, uczestniczyły w niej osoby w różnym wieku.