„Siedzi Turek po turecku i tak myśli sobie…”
W nawiązaniu do XXI edycji z cyklu „Najpiękniejsze baśnie świata” poświęconej baśniom tureckim, w lutym i marcu 2022 roku , w Filii nr 1 przy ul. Kombatantów 2 odbyła się seria zajęć o tym niezwykłym kraju położonym na dwóch kontynentach.
Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 17 i Tęczowego Przedszkola nr 22. poznały położenie geograficzne Turcji, najciekawsze miejsca, piękną faunę i florę, zaskakujące ciekawostki, a także muzykę i kulturę Kraju Półksiężyca. Wspólnie wędrowaliśmy od wschodu do zachodu przemierzając mapę stworzoną przez uczestników tegorocznych kreatywnych ferii zimowych, która służyła nam za przewodnika i ukazywała różnorodność oraz bogactwo państwa tureckiego.
Odwiedziliśmy Stambuł – miasto dwóch kontynentów, Ankarę- stolicę państwa, Antalyę – słoneczne miasto Riwiery Tureckiej. Podróżowaliśmy po wapiennych tarasach Pamukalle, lataliśmy balonem nad rzeźbami Kapadocji, podziwialiśmy słynnego na cały świat drewnianego konia w Troi.
Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści o tureckich tętniących życiem bazarach, gdzie obowiązkowo trzeba się potargować, o tańczących derwiszach, o meczetach powstających na cześć sułtanów, o tworzonych przez kobiety na ręcznych krosnach niepowtarzalnych kilimach, czyli tureckich dywanach. Turcja to również kraj dla smakoszy, stąd pochodzą kebaby i pity, które niektórzy z nas tak bardzo lubią. Wszyscy zaskoczeni byli także tym, że to właśnie z Turcji pochodzą tulipany, które były ulubionymi kwiatami sułtanów – motywy tych kwiatów odnaleźć można na wielu przedmiotach powstających w tym kraju np. na tkaninach, ceramice, wyrobach metalowych.
Podczas wszystkich zajęć mali przyjaciele Biblioteki Plastusia wysłuchali tureckich baśni: „Czarny kot”, Babcia Fatma”, „Ibisz z Memiszem”, „Allem-Kallem”, „O milczącej córce sułtana”.
Nasi młodzi goście z zapałem kolorowali kredkami i mazakami kolorowanki z tureckimi motywami i tańczyli w rytm tureckich melodii.
Anna Jamroz-Fleischer