Skąd się wzięły małpy w Internecie? – spotkanie edukacyjne dla dzieci
Małpy cieszą się popularnością w sieci – zadziwiające? Niekoniecznie. Pomysłowe? Jak najbardziej. „Skąd się wzięły małpy w Internecie” – to oryginalny tytuł książki Artura Janickiego, która stanowiła podstawę zajęć edukacyjnych dla dzieci zrealizowanych w dniu 23.02.2016 r. przez Oddział Dziecięcy WiMBP. Zajęcia miały na celu popularyzację wiedzy o sieci wśród najmłodszych, a przede wszystkim o wskazanie jakie zagrożenia płyną z niewłaściwego korzystania z Internetu. W trakcie spotkania z pomocą najprostszych przyrządów: kartek papieru, flamastrów, długopisów, kredek, wcześniej przygotowanych kartek z adresami oraz opisami fikcyjnych postaci i firm, a także adresami internetowymi, dzieci wykonywały przygotowane przez bibliotekarki specjalne zadania związane z wirtualnym światem. Na podstawie prezentacji multimedialnej przygotowanej w dużej części w oparciu o książkę „Skąd się wzięły małpy w Internecie” dzieci znalazły odpowiedzi na pytania takie jak: Kto i dlaczego wymyślił Internet? Jak nasze e-maile znajdują drogę do adresata? Co tak naprawdę oznacza adres strony internetowej i czego możemy się z niego dowiedzieć? Czy tytułowa "małpa" zawsze jest małpą, a może w różnych krajach zmienia się w inne zwierzęta?
Podczas drugiego panelu tematycznego uczestnicy zajęć tworzyli mapę pojęciową związaną z Internetem. Dzieci doskonale wiedziały, że Internet to nie tylko globalna sieć informacyjna, bez której dzisiaj nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania, ale również kopalnia wiedzy i narzędzie pomocne dla uczniów w zdobywaniu wiadomości z różnych dziedzin nauki. Jest źródłem rozrywki i zabawy, pozwala poznać ludzi z całego świata.Globalna sieć stwarza wiele nowych możliwości, szans i korzyści, jednak jego niewłaściwe i nieodpowiednie wykorzystanie może nieść ze sobą szereg zagrożeń. Dzieci narażone są na szkodliwe treści, takie jak: wulgarność, nienawiść, przemoc, kradzieże, pornografia, hazard czy używki. W Internecie mogą stać się ofiarami przestępców, którzy wykorzystują ich naiwność, ufność i łatwowierność. Dzieci i młodzież narażone są również na oszustwa i wyłudzenia. Słuchacze poznali więc, wiele ciekawych stron internetowych, dzięki którym mogli zapoznać się z zasadami bezpiecznego korzystania z sieci internetowej, m.in. serwis dla dzieci: sieciaki.pl, necio.pl, lupko.pl
Na zakończenie zajęć każdy z uczestników otrzymał krótką informację o adresach stron internetowych dla dzieci oraz sieciakowe zasady bezpieczeństwa, które prezentuję poniżej. Gdy napotykamy na niebezpieczne treści lub osoby w Internecie:
– nie powinniśmy podawać telefonu i adresu nieznajomym osobom,
– kiedy otrzymujemy e-meila od nieznajomej osoby należy go skasować,
– jeżeli dostajemy niebezpieczne treści należy zgłosić ten fakt rodzicom,
– nie należy rozmawiać z osobami nieznajomymi na portalach społecznościowych,
– nie należy umawiać się na spotkania z osobą poznaną w sieci.
Magdalena Chorkawa