04.12.2024
Cybinka: Promocja książki „Nigdy się n...
W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Cybince, 26 listopada 2024 roku, odbyło się długo ...
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Słubicach realizuje cykl spotkań pn. „Historie naszego regionu”, prowadzone przez słubickiego regionalistę Pana Rolanda Semika.
Dnia 29 września 2022 r. w Dziale Regionalnym słubickiej biblioteki odbyło spotkanie z młodzieżą Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Słubicach, którego tematem był Wychowawczy obóz pracy „Oderblick” w Świecku.
Wychowawczy obóz pracy „Oderblick” w Świecku jest niezwykle ważnym miejscem martyrologii na ziemi słubickiej. Jak sama nazwa wskazuje nie był to obóz koncentracyjny, a wychowawczy. Jego budowę rozpoczęto w drugiej połowie października 1940 roku. Początkowo miał być to obóz przeznaczony dla polskich robotników, jednakże w rzeczywistości więziono w nim Polaków, Żydów oraz ludność innych narodowości. Do dziś nie jest znana dokładna ilość więźniów, która przebywała w obozie, ale szacuje się że było ich około 6000 osób.
Warunki „życia” w obozie były niezwykle trudne i uwłaczające ludzkiej godności. Wszyscy mieszkali w przeludnionych barakach, nieocieplanych zimą, bez sanitariatów. Wobec więźniów nadużywana była przemoc fizyczna przez służby obozowe. Niezwykle trudne warunki bytowe szybko doprowadzały do ciężkich chorób i wycieńczenia. Więźniowie codziennie wykonywali ciężką i wyczerpującą pracę w kopalni żwiru lub w pobliskich gospodarstwach rolnych. Ich porcje żywieniowe były głodowe, dlatego często dochodziło do zgonów. Zamknięcie obozu nastąpiło w styczniu 1945 r., kiedy to więźniowie opuścili baraki i wyruszyli w bardzo trudną drogę tzw. „Marszem Śmierci” w kierunku obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen.
W roku 2007 w Świecku, ku czci poległych, Gmina Słubice dokonała odsłonięcia tablicy z 60 nazwiskami znanych imiennie ofiar obozu pracy „Oderblick”.
Uzupełnieniem prelekcji była prezentacja, zawierająca między innymi szczegółowy plan rozmieszczenia obozu oraz wiele innych ważnych i ciekawych informacji. Omawiany temat cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego biblioteka zorganizuje kolejne spotkanie.
Dziękujemy Panu Rolandowi Semikowi za dotychczasową współpracę, za dzielenie się z nami, a w szczególności z młodzieżą, tak ważną i jednocześnie często bolesną historią naszego regionu. Czekamy z niecierpliwością już na następne spotkanie i zapraszamy po książki na ten temat do naszej biblioteki.
Zespół BPMiG w Słubicach