Śmiesznie i nieśmiesznie
23 czerwca 2022 r. w Filii nr 6 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem naszego spotkania były opowiadania George’a Saundersa „Sielanki”. Napisane co prawda dwadzieścia lat temu, ale jakże aktualne.
Sielanka powinna nam się kojarzy z idyllą, czymś wspaniałym. Tymczasem czuje się tu świat Orwella i humor Gogola.
Tytułowa „Sielanka” to historia kobiety i mężczyzny, którzy w ramach pracy w parku rozrywki siedzą w jaskini udając neandertalczyków. Naśladując zachowania pierwotnych ludzi, wyzbywają się swojego człowieczeństwa po to, aby zarobić na utrzymanie swoich rodzin.
W „Sielankach” pokazany jest system totalnej kontroli – gdzie pracownicy oceniają się wzajemnie. Jaki jest przekaz Saundersa dla nas? Czy można odnieść wykreowany świat do naszej rzeczywistości? Po długiej dyskusji stwierdziliśmy, że tak. Wspólnotę próbuje się zastąpić współbyciem, a sumienie formularzem Codziennej Oceny Zachowań partnera/ki. Autor pokazuje bezsens pracy korporacyjnej, opresyjność systemu, ubóstwo moralne i duchowe współczesnego społeczeństwa, dającego sobą manipulować. Czy jest inna droga ku uzdrowieniu? Zgodnie stwierdziliśmy, że tak, wszystko zależy od nas, jak postrzegamy drugiego człowieka i czemu ma służyć praca.
„Sielanki” to tylko jedno z sześciu opowiadań w zbiorze. Pozostałe tytuły to: „Winky”, „Morszczyn”, „Koniec Oszołoma na tym świecie”, „Nieszczęście fryzjera” i „Wodospad”. Wszystkie opowiedziane z humorem i dające do myślenia o kondycji człowieka XXI wieku.
Polecamy miłośnikom dobrej literatury.
T. Kosiba