25.03.2022

Spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki w IV LO

Spotkanie II grupy Dyskusyjnego Klubu Książki przy IV LO

3 marca 2022 r.

Powieść “Święto ognia” Jakuba Małeckiego przedstawia koleje losu rodziny Łabędowiczów składającej się z niepełnosprawnej Nastki, baletnicy Łucji oraz ich taty i mamy Leny. Stronice książki ukazują spojrzenie na świat z perspektywy każdej z tych osób, każda z nich ma swoje problemy, z którymi się zmaga oraz marzenia. Jedna rodzina, a cztery różne życia. Powieść napisana pięknym językiem, ukazująca mnóstwo różnych emocji.

To właśnie te emocje najbardziej poruszyły Klubowiczki. No i postać Nastki, młodej dziewczyny z porażeniem mózgowym, która zmaga się z codziennością, ale czerpie też z tej codzienności wiele radości. Oliwia stwierdziła, że po przeczytaniu tej książki zupełnie inaczej patrzy na osoby niepełnosprawne. Dominika z kolei powiedziała, że życie Nastki i jej codzienne problemy, choćby z poruszaniem się, zostały potraktowane przez autora zbyt lekko, powierzchownie, że jest to problem bardziej złożony, no i zabrakło jej w książce mocniejszych akcentów z tym związanych. Świat Nastki jest zbyt idealny, żeby był prawdziwy. Zdania tutaj były podzielone. Jednak znaczna większość Klubowiczek stwierdziła, że możliwość zobaczenia świata oczami Nastki była niesamowita. Ogromna tutaj zasługa Pana Małeckiego i jego kunsztownego, a jednocześnie prostego stylu pisarskiego. Wszystkie słowa zadziwiają i wzruszają.

Tylko to zakończenie, zakończenie, jak zły sen, który miesza się z rzeczywistością, chaotyczne, urywane wątki. Nie pozwala ot tak odłożyć książki.

Dziewczyny stwierdziły, że świat Anastazji, Łucji i ich taty nie jest światem obok którego można przejść obojętnie, a “Święto ognia”, to książka, do której pewnie będą wracać.

 

Spotkanie I grupy Dyskusyjnego Klubu Książki przy IV LO

10 marca 2022 r.

“Gdyby ocean znał twoje imię” Taherenh Mafi jest powieścią młodzieżową, która skupia się wokół bardzo ważnego tematu, jakim jest rasizm, ale niestety nie jest to historia bez wad.

Główna bohaterka – Shirin, Amerykanka irańskiego pochodzenia, nosi chustę okrywającą włosy – hidżab, co powoduje, że jest poniżana i odpychana w środowisku rówieśników. Nikt tak naprawdę nie stara się poznać  jak wygląda życie tej muzułmańskiej dziewczyny. Sprawia to, że ma ona problemy z zaufaniem do drugiej osoby w obawie przed krzywdą i poniżeniem. Ale z drugiej strony Shirin ciągle narzeka, że ludzie traktują ją powierzchownie, a robi dokładnie to samo. Z góry zakłada, że wszyscy są źli i chcą ją wyłącznie skrzywdzić. Każde pytanie czy słowa wypowiedziane przez innych chociażby z czystej ciekawości odbiera jako personalny atak. Z takim samym podejściem traktuje również Oceana, chłopaka przystojnego, popularnego w szkole, gwiazdę szkolnej drużyny. Dopiero inni bohaterowie, w tym jej własny brat, uświadamiają jej, że przyczyną niechęci innych może być nie tylko hidżab na jej głowie, ale po prostu wredny charakter i to, że traktuje ludzi tak, jak sama nie chciałaby być traktowana.

Tymczasem Ocean jako pierwszy wyciąga rękę do wycofanej Shirin, pragnąc dowiedzieć się o niej jak najwięcej. Nie zważa na to, że dziewczyna próbuje się od niego odsunąć dla jego własnego “dobra”, i wciąż za nią podąża, mając kompletnie w nosie, co jego znajomi i reszta szkoły na ten temat myślą. Stopniowo przebija się przez mur, który Shirin wybudowała wokół siebie, pomagając jej w ponownym otwieraniu się na świat i budowaniu zaufania.

Co wydarzyło się dalej i jak zakończyła się ta historia, to już trzeba samemu przeczytać.

Następne spotkanie 25 marca  2022 r. – godz. 15.00

Rozmawiać będziemy o książce Laury Sebastian “Księżniczka Popiołu”