Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
21.05.2024r. w Filii nr 4 odbyło się spotkanie z Joanną Jagiełło, autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Pisarka opowiadała o swojej największej pasji, czyli pisaniu. Jej przygoda z piórem zaczęła się w młodzieńczych latach od krótkich wierszyków. Gość zaskoczył uczniów historiami o tym, jak lubi grać na gitarze i komponować własne piosenki czy malować. Barwne opowieści o książkach i ich bohaterach, sprawiły że dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały, żywo reagowały na pytania i obiecały sięgnąć po książki pisarki, które znajdują się w zbiorach biblioteki.
Jednakże, spotkanie w Filii nr 4 oscylowało głównie wokół książki pod tytułem „Pamiętnik Czachy” dedykowanej Basi – młodszej córce pani Joanny. Bohaterką opowiadań jest dziesięcioletnia Amelka (pseudonim: Czacha). Lekko niepokorna i zbuntowana, z nietypowej, patchworkowej rodziny w swoim pamiętniku opowiada o szkole, wakacjach, rodzinie, przyjaciołach, zwierzętach domowych.
Książka „ Pamiętnik Czachy” zawiera opis licznych zdarzeń z życia autorki. Niektóre z nich przyprawiły słuchaczy nawet o gęsią skórkę! Tutaj, autorka przeczytała perypetie związane z pochówkiem pewnego chomiczka, którym pod nieobecność bohaterki miała opiekować się babcia. W dalszej części spotkania autorka wyjaśniła dlaczego warto pisać pamiętniki? Jak to robić? Podpowiada, że treść pamiętników można wzbogacić o rysunki, komiks. W obecnych czasach i trudnej rzeczywistości, z jaką niewątpliwie borykają się dzieci, prowadzenie pamiętnika może pełnić funkcję terapeutyczną. Pozwala przelać emocję na papier oraz odpocząć od telefonu i telewizji.
Podczas spotkania nie zabrakło także pytań od słuchaczy. Interesowano się między innymi tym, ile czasu potrzeba na napisanie jednej książki? Kim są pierwowzory głównych bohaterów? Ile zarabia pisarz?
Wizyta Joanny Jagiełło w bibliotece przy ul. Słonecznej z pewnością pozostanie miłym, wartościowym wspomnieniem w sercach młodych czytelników oraz bibliotekarek Magdy, Marceliny, Ani.
M.Ch.