Komunikat dotyczący Zespołu Czytelń i ...
Zespół Czytelń i Magazynów informuje, że w dniach 23 i 27 grudnia 2024 r. bieżące ...
W ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki w dniu 9 października 2015 w WiMBP miało miejsce spotkanie autorskie z Leokadią Komaiszko – poetką, dziennikarką, literatem i fotografikiem. Leokadia Komaiszko urodziła się na Wileńszczyźnie w 1963 roku w polskiej rodzinie patriotycznej, w której ojciec Zygmunt miał na nią duży wpływ jeśli idzie o umiłowanie wszystkiego co wiązało się z Polską. Ukończyła Bujwidzką Szkołę Średnią z polskim językiem nauczania. Następnie studiowała dziennikarstwo w Mińsku na Białorusi. Po zdobyciu dyplomu w 1986 roku rozpoczęła pracę reporterską w dzienniku „Czerwony Sztandar” (przemianowany później na „Kurier Wileński”), jedynej wówczas gazecie w języku polskim wydawanej na terytorium całego Związku Radzieckiego. Pracując w „Kurierze Wileńskim” podróżowała śladami Polaków, na ogół stalinowskich zesłańców, rozsianych po różnych republikach ZSRR i spisywała ich dzieje w literackich reportażach. Teksty z Kazachstanu, Syberii, Kaukazu publikowane były nie tylko w „Kurierze Wileńskim”. O jej reportaże, prekursorskie w tych czasach, zabiegały pisma w Polsce, czasopisma polonijne w Europie i na całym świecie. Na podstawie tych reportaży powstała pokaźnej grubości książka pt. ”Nawet ptaki wracają” będąca rezultatem 10 lat pracy w okresie tzw. „pierestrojki” w ZSRR.
W latach 90-tych XX w. Leokadia Komaiszko wyjechała do Belgii, gdzie wyszła za mąż i tam mieszka na stałe.
W Belgii stworzyła, redaguje i wydaje „Listy z daleka”- czasopismo Ogólnoświatowego Korespondencyjnego Klubu Emigrantów, które zostało włączone do Biblioteki Klasycznych Tekstów Literatury Świata w ramach projektu UNESCO.
Jako poetka ma w swoim dorobku pięć indywidualnych tomików poetyckich: „W Stronę światła”(1992), „Motyle na łąkach dzieciństwa” (1993), „Zielonosenne kaktusy” (2003),
„Tajemny kwiat ruty” (2008), „Leodium qui sera à moi” (2010)- po francusku.
W 2006 roku dokonała tłumaczenia tomu „Nawet ptaki wracają” na język francuski – „Même les oiseaux reviennent”(2006).
Jest autorką zbioru szkiców literackich o losach Polaków w Niemczech: „Wiatr z Hamburga” (2006) oraz najnowszej książki o Polakach w Szwecji „Światło Północy” (2015).
Aktualnie pracuje nad kolejnymi książkami o losach Polaków mieszkających poza Polską. Jest laureatką wielu nagród literackich. Spotkanie autorskie oprócz promocji książki „Nawet ptaki wracają”, poświęcone było głównie jej pasji – fotografii.
Uczestnicy mieli okazję podziwiać ciekawe fotografie będące pokłosiem jej nostalgicznych powrotów do stron rodzinnych na Wileńszczyźnie. Nienaganną polszczyzną opowiadała o spotkaniach ze swoimi krewnymi a także z ludźmi przypadkowo spotkanymi w swojej miejscowości Nasielany i okolicach. Duża część fotografii poświęcona była przyrodzie, a zwłaszcza zmieniającym się barwom w różnych porach roku.
Oglądając te fotografie miało się wrażenie „powrotu do przeszłości” tj. lat 50-60-ych XX wieku. Dla wielu słuchaczy urodzonych na Kresach – był to powrót do lat dzieciństwa.
Ryszard Laudański