Spotkanie DKK Ośno Lubuskie
Króliki Pana Boga Grzegorza Kozery to powieść, której akcja toczy się w maju 1945 roku. To powieść drogi, w której wojenni, a właściwie już powojenni wędrowcy starają się przeżyć w przerażającym świecie bez prawa i jakichkolwiek wartości. Rzeczywistość, w której przyszło im żyć, to jakby wielki boski eksperyment, w którym ludzie są tylko królikami doświadczalnymi.
Pisarz opisuje wstrząsające, przerażające wydarzenia, w których bohaterom przyszło walczyć o przetrwanie. Tak samo jak u Tadeusza Borowskiego, tak i tutaj człowiek stał się katem i ofiarą w świecie stworzonym przez faszystowskie Niemcy. Człowiek został ograniczony do fizycznych odruchów: zjeść, wypić, znaleźć bezpieczne schronienie w okrutnym świecie, zaspokoić potrzeby seksualne.
Bohaterowie: Adam, Halina, Honza, rozbitkowie którzy ocaleli z wojennej hekatomby próbują wrócić do Polski. Niemcy skapitulowały, ale wojna się nie skończyła, świat poukładanych wartości runął, a bohaterowie są świadkami i uczestnikami przerażających wydarzeń podczas swej wędrówki. Kozera pokazuje, że w tym odhumanizowanym świecie mimo wszystko człowiek potrafił ocalić w sobie człowieka. Miłość i potrzeba bliskości ratuje człowieka daje nadzieję na przyszłość.
Króliki Pana Boga to ważny głos w literaturze powojennej. Książka ta na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Polecamy Bardzo dobra, mocna pozycja.
Teresa Twardowska, członek DKK Ośna Lubuskiego