Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Wakacje 2016 zakończyliśmy mocnym akcentem – udziałem w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Organizatorem świętowania narodowej literatury w Ośnie Lubuskim był Dyskusyjny Klub Książki Ośna Lubuskiego. Udało nam się zachęcić do wspólnego czytania Quo Vadis H. Sienkiewicza młodzież i seniorów.
Lekturą, która towarzyszyła nam w ostatnich dniach wakacji była książka o atrakcyjnie brzmiącym tytule Wakacje autorstwa Niny Majewskiej – Brown. Niech jednak czytelnika nie zmyli tytuł! Pierwsze fragmenty utworu tworzą wrażenie typowej wakacyjnej opowieści, przesiąkniętej opisami urlopowego wyjazdu i związanej z nim perypetii współczesnej rodziny. Począwszy od spakowania walizek do planów zwiedzania Barcelony. Postać główna i narratorka to typowa kobieta-matka, z typowymi jej problemami. Zawodowo prowadząca małą prywatną restauracyjkę, nie dającą jej satysfakcji zawodowej i finansowej. Umęczona problemami codzienności wybiera się z zapracowanym mężem i dwójką dzieci na wymarzoną wycieczkę. Wydaje się więc, że nic nie ma prawa zakłócić upragnionego wspólnego relaksu. Czytelnik w trakcie lektury nieodparcie odnosi wrażenie, że autorka prowadzi akcje w kierunku opowieści przygodowej z dużą dozą sytuacyjnego humoru, jednocześnie wprowadza odbiorcę w niełatwą biografię swej bohaterki. Dowiadujemy się, że Nina – główna postać, nie została dobrze przyjęta do rodziny swego męża, i że z tej strony spotykają ją i jej dzieci stałe upokorzenia. Kiedy szczęśliwa rodzina dociera do Barcelony nagły i niespodziewany przyjazd nielubianych teściów może być jedynie motorem napędowym akcji. Czytelnik jest już niemal pewny, że dalsza część opowieści wyjaśni skomplikowane relacje na osi synowa – teściowie – wnuki. Jednakże autorka zaskakuje odbiorcę i drastycznie zmienia i ton i tor powieści. Na głowę bohaterki spadają największe tragedie z możliwych. Pozostała część utworu, to opis próby podźwignięcia się Niny z serii nieszczęść, które piętrzą się wokół jej osoby.
Powieść zmusza do rozmyślań, nakłania do dyskusji. Pierwszym tematem stała się kompozycja utworu, która sprawia wrażenie jakby autorka nagle zmieniła zamiar twórczy. Przeszła nad wyraz gwałtownie od łagodnej wakacyjnej opowieści po dramat psychologiczny. Być może, to celowy zamiar twórczy, który ma za zadanie wykazać, że nasze życie może równie szybko z rodzinnej sielanki zamienić się w nieubłagalną tragedię. Nasz los może się przewartościować w ułamku sekundy, a podniesienie się z nieszczęścia zbyt często trwa latami. Autorka zapowiedziała kontynuację powieści. Oczekujemy więc na dalsze wydarzenia związane z życiem głównej bohaterki.
Następną lekturą, która stanie się tematem dyskusji będzie Małżeństwo we troje autorstwa E. E. Szmitt. Spotkanie DKK odbędzie się 14 października 2016 roku w siedzibie Klubu. Zapraszamy