Od zabawy i słuchania do czytania ...
Dnia 19.11.2024 r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. ...
Dyskusyjny Klub Książki przy Wypożyczalni Głównejspotkał się 28 lutego 2013 r. Rozmawialiśmy o książce Umberto Eco „Cmentarz w Pradze”.
To powieść, której akcja jest osadzona w XIX wieku. Umberto Eco przedstawia w niej genezę okrytych złą sławą tzw. Protokołów Mędrców Syjonu, które były dla Hitlera jednym ze źródeł jego obłąkańczej myśli zagłady Żydów, stanowiły element nazistowskiej propagandy.
Simone Simonini, prowadzi nas poprzez salony karbonariuszy, jezuitów, masonów. Nie czuje on przynależności do żadnego narodu. Jest ukrytym Włochem z Turynu, ale nie chce się do tego przyznać. Nie znosi Niemców. Równie niechętny jest dla Francuzów, wśród których żyje, przemierzając ciemne zaułki Paryża. Nienawidzi kobiet, choć fascynuje go Babette d’Interlaken, kobieta szwajcarskiego komunizmu. Gardzi klerem, moralizuje na temat chrześcijaństwa, a za zło ciążące nad światem obwinia – podobnie jak jego dziadek – Żydów. Simonini uosabia wiele poglądów, lęków i rozmyślań ludzi odpowiedzialnych za kształt Europy w XIXw.
To książka dająca wiele tematów do dyskusji, niełatwych i niezakończonych…
W marcu czytamy „Szansę na życie ” Diane Chamberlain.