Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Dnia 28 czerwca 2010 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Drezdenku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, omawiano powieść „Stąd do wieczności” Jamesa Jonesa. W spotkaniu wzięło 10 osób.
Właściwie, dziś- po sześćdziesięciu latach od publikacji – powieść amerykańskiego pisarza, należy już do klasyki gatunku, choć nie jest sztampowa ani typowa dla utworów mówiących o czasach drugiej wojny światowej. Właściwie jesteśmy przyzwyczajeni- my, polscy czytelnicy- do utworów wojennych rodzimych pisarzy. Czym zatem jest dziś ta powieść, która w połowie ubiegłego wieku, napisana zaledwie sześć lat po zakończeniu działań wojennych, szokowała czytelników? Innym obrazem rzeczywistości, choćby dlatego, że akcja dzieje się tuż przed atakiem Japończyków na Pearl Harbor. Ale to nie wszystko – dotąd uważano, że masakra żołnierzy amerykańskich miała związek z niezwykłym sprytem i poświęceniem japońskich żołnierzy, a nie nieprawidłowościami wewnątrz armii amerykańskiej. Bohaterem jest tu i pojedynczy żołnierz, i cała kompania stacjonująca na Hawajach. Szokuje ostry, szorstki, wulgarny język Jonesa, sceny erotyczne bardzo śmiałe i niekonwencjonalne. Jesteśmy, my czytelnicy, zszokowani otwartością wypowiedzi bohaterów, ich mentalnością wcale nie godną naśladowania, podłością i podstępnym działaniem.
Powieść, mimo obszerności- prawie 700 stron oraz wielości bohaterów jest czytelna, łatwo się w niej orientuje nawet niezbyt wytrawny czytelnik, dla koneserów jest gratką, gdyż znakomity tłumacz, Bronisław Zieliński , dokonał przekładu swego życia, operując bogatą i obrazową polszczyzną.
Starszych czytelników nie trzeba namawiać do sięgnięcia po „Stąd do wieczności”, jest to dla nich lektura poruszająca i szczera w wymowie, w obrazowaniu czasów walki obronnej Amerykanów i napastników w postaci podstępnych i skorych do poświęceń Japończyków o Pearl Harbor , co spowodowało w następstwie przyłączenie się Ameryki do koalicji antyhitlerowskiej. Ten obraz nieco nam pisarz przewartościowuje; młodzi czytelnicy mogą odnaleźć w tej powieści również walkę o człowieczeństwo i godność, co jest wartością ponadczasową.
Powieść autorstwa Jamesa Jonesa , mimo upływu czasu i wydawałoby się wyczerpania zainteresowania czasami II wojny światowej, jest utworem niezwykle świeżym i autentycznym, poszukiwanym przez czytelnika, który chciałby poczytać nie tylko o zmaganiach wojennych, ale uczestniczyć w walce o prawo bohatera do stanowienia o sobie i możliwościach wyboru w sytuacji, kiedy wydaje się ,że tego wyboru nie ma. Prewitt, szeregowiec, w przeszłości znakomity bokser, obecnie także świetny trębacz, taki wybór mimo wszystko ma. Jak sobie poradzi z machiną zależności od mocnych, mogących bardzo mu zaszkodzić dowódców? Warto jego zmagania prześledzić.
Danuta Halicka