Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
21 stycznia 2009 r. w GBP w Bledzewie odbyło się spotkanie DKK na którym dyskutowano o kobietach i kobiecej naturze opisanej w „Grze” Dorothy Parker.
Moderator i kierownik biblioteki zapoznała z twórczością D. Parker a miłośnicy jej twórczości dyskutowali o galerii kobiecych postaci przedstawionych w zbiorze „Gra”.
Twórczość Dorothy Parker (1893-1967) to nie tylko opowiadania, ale także wiersze, dramaty, a przede wszystkim scenariusze filmowe. Charakterystyczna szczerość i odwaga w wyrażaniu poglądów to znaki rozpoznawcze artystycznej twórczości Parker, która bezlitośnie demaskuje ludzką hipokryzję i głupotę. „Gra” to zbiór opowiadań nieco przewrotnych w formie i treści, gdyż przypominają one raczej scenki rodzajowe, a ich bohaterami są przede wszystkim kobiety. Kobiety, a dokładnie cała galeria kobiecych postaci, pojawiają się w każdym z opowiadań, a Dorothy Parker mistrzowsko wręcz prześwietla ich uczucia, zamiary i zachowania. Wplątane w toczącą się między ludźmi grę, bohaterki opowiadań wzbudziły w naszych czytelnikach niemałe emocje. Wplecione między wierszami celne spostrzeżenia na temat kobiecej natury, sposobu bycia i postępowania, zdaniem klubowiczów są bardzo aktualne. Smutne myśli towarzyszące czytaniu opowiadań potwierdzają starą prawdę – w życiu liczy się wyrachowanie, ludzie toczą między sobą grę, a relacje między nimi opierają się na kłamstwie i bezwzględnym dążeniu do zaspokojenia własnych interesów. Dramat człowieka polega na tym, że chcąc nie chcąc, zostaje w ową grę „wkręcony”, a już kwestią czasu staje się zaakceptowanie i przyjęcie jej bezzasadnych samoistnych reguł i gier. Zapomnienie przynosi bohaterom alkohol, który zaraz po kobietach, jest drugim motywem przewodnim opowiadań Parker. Alkohol, pozorne antidotum na wszelkie życiowe niepowodzenia sprowadza bohaterów na życiowe dno. Parker w ocenie alkoholizmu jest powściągliwa., pozostawiając tym samym czytelnikom swobodę w ocenie postaci. Dwie osoby nie przeczytały „Gry” po dyskusji wypożyczyły książkę tak ich zaciekawiła. „Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk”, będzie lekturą na następnym spotkaniu bledzewskiego DKK, na które zapraszamy 25.02.2009 r.