Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Podczas tegorocznych ferii zimowych dnia 24 lutego 2009 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Drezdenku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W spotkaniu wzięło udział 24 dzieci. Tematem spotkania był cykl książek o Mikołajku, który składa się z pięciu części i właściwie nie można ustalić, która z przygód francuskiego chłopca Mikołajka jest pierwsza a która ostatnia. Kolejność czytania jest więc dowolna. Jednak jako pierwszą część polecam ,,Mikołajka”, w której poznajemy głównego bohatera, jego rodziców, panią nauczycielkę, opiekuna klasy – Rosoła oraz kolegów Mikołajka, których już same imiona brzmią interesująco. We wszystkich częściach toczy się wartka akcja i niesamowicie wciągająca fabuła. Głównym plusem jest stylizacja autora na język dziecięcy, która wywołuje na czytelniku wrażenie, jakby te książki napisało dziecko. Świat widziany oczami Mikołajka robi kolosalne wrażenie.
Czytając przygody Mikołajka dzieci otrzymują wiele życiowych wskazówek, jak można przyjemnie i pożytecznie spędzić czas wolny (gra w piłkę, gry planszowe itp.). Zabawy jakie urządzał Mikołajek z kolegami, również wśród dzisiejszych dzieci cieszą się powodzeniem (kowboje, detektywi). Mikołajek to także zbiór porad dla rodziców wychowujących dzieci. Dorośli zbyt często nie zdają sobie sprawy z tego, że problemy dzieci też powinny być traktowane poważnie i życzliwie a nie jak mało istotne dziecięce bzdury.
Oprócz walorów poznawczo – dydaktycznych książki te posiadają jeszcze jeden walor,, smakowy”, ponieważ czytamy w nich o pysznym jedzeniu (desery, czekoladki, bułki z dżemem). Bohaterami wielu zdarzeń, w których uczestniczył Mikołajek, są lubiane przez dzieci zwierzęta.
Podczas spotkania wywiązała się dyskusja, w której dzieci dzieliły się swoimi wrażeniami i opowiadały ulubione historyjki.
Jedna z dziewczynek opowiedziała nam historię, w której jednemu z kolegów Mikołajka – Joachimowi urodził się młodszy braciszek, z tego powodu Joachim bardzo się smucił, gdyż bał się, że jak on podrośnie będzie mieszkał z nim w jednym pokoju. Z czasem chłopiec pokochał swojego braciszka i nikomu nie pozwalał obrażać go i całej swojej rodziny. Dziewczynka stwierdziła, że była w podobnej sytuacji kiedy miała urodzić jej się młodsza siostrzyczka.
Następnie wypowiedział się kolejny uczestnik spotkania. Wypowiedź jego dotyczyła historyjki, w której ojciec Mikołajka zapłacił mu za dobrze napisany sprawdzian z historii. Stwierdził on, że postawa ojca była niewłaściwa, gdyż powinniśmy uczyć się sami dla siebie a nie dla korzyści materialnych i nauka powinna sprawiać nam przyjemność.b Takich wypowiedzi było jeszcze wiele.
Książki o przygodach Mikołajka są napisane prostym językiem z fantastycznymi ilustracjami, są polecane nie tylko dzieciom ale także ich rodzicom. Dla dorosłych czytelników są miłą odmianą i pozwalają odpocząć po przeczytaniu ,,ciężkiej lektury”. Czyta się je łatwo i przyjemnie, język jest lekki, a co więcej książki te bawią. Spodobają się dosłownie wszystkim: i molom książkowym i tym, którzy dopiero wkraczają w świat książek. Na następne spotkanie zapraszamy w marcu.