Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
30 grudnia 2016, w Filii nr 10, miało miejsce ostatnie już w tym roku spotkanie DKK. Członkowie klubu z pasją dyskutowali o książce Ignacego Karpowicza – Sońka.
Matka dała Soni życie, a sama odeszła z tego świata. Ojciec przez całe życie wypominał córce, że odebrała mu żonę. Sonia dorastała w cieniu jego gniewu i okrucieństwa, pielęgnując w sobie nienawiść. Chociaż została uratowana przed śmiercią przez ojca, nigdy mu nie wybaczyła.
Sonia pokochała Niemca i choć była to miłość pośród nienawiści,kobieta pozostała wierna miłości, wierna sobie.Takiej miłości, zwłaszcza wtedy, gdy trwa wojna, się nie wybacza iSońka zostaje ukarana za swoje uczucie.
W życiu Sońki wszystko skończyło się dawno, dawno temu, wraz z wojną, ale w niej samej wojna pozostała przede wszystkim jako czas, który chciałoby się powtórzyć.
Do domu bohaterki trafia przypadkiem Igor Grycowski – wzięty reżyser teatralny,który chce schować przed światem swą prawdziwą tożsamość. Poznając opowieść fatalnej kochanki, wiejskiej ladacznicy, buduje sztukę teatralną, tworząc własną wersję wydarzeń.
Sońkato prosta, choć niełatwa, wyciszona, lecz kipiąca emocjami, a jednocześnie brutalna historia przepełniona miłością. Karpowicz wykorzystuje konwencję romansu wojennego, by opowiedzieć o kiedyś i teraz; o tu i tam; o piekle i raju pamięci.
Na pewno warta uwagi.
M. Kurzawa