W Wielkanocnym stylu
Dnia 16 kwietnia 2025 roku odbyły się warsztaty literacko-filmowe dla Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy ...
„Dźwiga na plecach
dom, ogród, pole,
krowy, świnie, cielęta, dzieci.
Jej grzbiet dziwi się,
że nie pęknie.
Jej ręce dziwią się,
że nie odpadną.
Ona się nie dziwi….”
Anna Świerczyńska, Chłopka
Chłopki: opowieść o naszych babkach Joanny Kuciel-Frydryszak to lektura, którą omawialiśmy podczas spotkania DKK w Filii nr 14, 21 lutego 2025 roku.
Autorka przedstawia fakty z życia wiejskich kobiet w Polsce, w pierwszej połowie XX wieku. Mówi o ich ciężkiej, codziennej pracy i życiu w niewyobrażalnej biedzie. Pisze o kobietach, które nosiły na plecach nie tylko wodę i drewno, ale całe domy, inwentarz, pola, dzieci i mężów…
Autentyczności książce dodają cytaty z zachowaniem oryginalnej pisowni, które autorka zaczerpnęła z pamiętników, zapisków i listów. Ważne i ciekawe są też zamieszczone w tekście fotografie.
Naszej dyskusji towarzyszyły emocje, a także wspomnienia historii rodzinnych, jakie usłyszeliśmy od uczestników spotkania. Przy czym mogliśmy też obejrzeć zachowane zdjęcia z tamtego okresu i usłyszeć opowieści o osobach na nich utrwalonych.
Podsumowując ciężkie życie na wsi w międzywojennej Polsce, klubowicze przyznali, że dużą rolę w polepszeniu tych warunków przyniosły czasy PRL-u.
Książki nie czyta się łatwo, niemniej jednak jest to ciekawa i poruszająca opowieść. Ukazuje realia oczami tamtych kobiet, dla których los nie miał litości.
Cecylia Marcyniuk