Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
27 stycznia 2014 r. spotkaliśmy się w Dyskusyjnym Klubie Książki przy Filii nr 2 i omawialiśmy książkę Grażyny Jagielskiej – „Miłość z kamienia”.
Jest to opowieść o próbie zrozumienia , dlaczego On czyli Wojciech Jagielski wciąż wraca na „wojenny szlak” jako korespondent i dlaczego aż tak to go fascynuje. Dlaczego nie zdaje sobie sprawy, że życie , które pozostawia wyjeżdżając, coraz bardziej zatraca się w szaleństwie jego żony. Po powrocie zrzuca z siebie na nią wszystkie brudy, jakie nałapał w świecie wojny. Ona zaś żyje tymi opowieściami. Nie może fizycznie pomóc ofiarom więc czuje się odpowiedzialna za ich tragedię. Narasta w niej strach i jednocześnie chęć poznania tej dziwnej adrenaliny związanej z pracą jej męża. Wyruszają więc na wojnę razem. W Kabulu przeciągnęło ją na druga stronę… „To było kuszące, ale straszne. Robisz coś zupełnie nieodpowiedzialnego, głupiego albo szalonego, a wszyscy biją brawo, mówią, jaki jesteś wspaniały i dają nagrody”. Wtedy zrozumiała, że to jest jak narkotyk. Ale jeśli jedno z pary „ćpa” to drugie ponosi wszystkie tego konsekwencje.
Autorka któregoś dnia tego nie wytrzymała. Znalazła się w Klinice Stresu Bojowego. Mąż zrezygnował z wyjazdów. Dzieci odzyskały rodziców , ale czy pozbyły się tej życiowej niepewności… W książce mało pisze autorka o swoich dzieciach. Wszystkie stwierdziłyśmy, że ta trauma pozostanie w autorce i jej dzieciach na zawsze.
Trudno zamknąć rozdział życia (tak intensywnego) i nigdy do przeszłości nie wracać. U jednych rodzi się spokój ale u drugich może żal, tęsknota…?
Na następne spotkanie zapraszamy 24 lutego 2014 r. o godz. 18.00 w Filii nr 2. Omawiać będziemy książkę Reve Mann – „Córka Rabina”.