Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
W dniu 13 stycznia 2012 r w Filii Nr 3 o godz.16-tej odbyło się pierwsze noworoczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki na którym rozmawialiśmy o książce Romualda Pawlaka „Póki pies na nie rozłączy”
Tytuł książki nieodłącznie kojarzy się z fragmentem przysięgi małżeńskiej i jest to historia o kryzysie związku Michała i Renaty, w którym mały psiak spowoduje niemałe zamieszanie w życiu bohaterów. Michał, znudzony już życiem z Renatą, swoją lepszą ćwiartką (bo nie żoną, a więc nie połówką)zmierza do zakończenia tego związku , a tu nagle Renia zamierza kupić psa. Nie jakiegoś tam psa. O nie! Ona chce P U D L A!!! Mały, psotny Egon wyjątkowo ubarwia życie Michała i Renaty. Ma on swoją misję i wypełnia ją sumiennie. Michał, choć często pomstuje na pudelka barwnymi metaforami i porównaniami, w bardzo krótkim czasie przywiązuje się do niego.
„Póki pies…” próbuje opowiedzieć o pewnym kryzysie, ale perypetie Egona pozwalają się przyjrzeć bohaterom z innego punktu widzenia. Po przeczytaniu tej książki dochodzimy do wniosku, że pies pozwala inaczej spojrzeć na świat, zmienić każdego z nas. Można się zastanawiać, dlaczego coś wydaje mu się ciekawe, chociaż my w tym niczego ciekawego nie widzimy. No i rozmowy. Istnieje jakieś tajemne porozumienie psiarzy. Jak idzie ktoś z pieskiem, łatwiej go zagadnąć, powiedzieć choćby „Dzień dobry”. A często jest to początek innej rozmowy i wrażenie, że pies otwiera nas na… człowieka.
Książkę czyta się szybko, z przyjemnością i uśmiechem na twarzy. Sprawia ona, że można inaczej spojrzeć na własnego psa czy kota.
Nasze następne spotkanie odbędzie się 24 lutego 2012 r. Serdecznie zapraszamy!