Podróżuj z Herbertem po gorzowskiej ks...
21 listopada 2024 r. Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną odwiedzili uczniowie III Liceum im. Władysława ...
W dniu 20 września 2013 r. o godz.16-tej odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie DKK. Początek naszej dyskusji zdominowały wspomnienia wakacyjne i opowieści o miejscach, które zwiedziły nasze klubowiczki. Pani Halina tym razem wybrała się w niezwykłą podróż do Chin (wcześniej była w Peru), o której nam w pasjonujący sposób opowiadała. Cała wyprawa była udokumentowana ,więc mieliśmy możliwość wspólnie przenieść się w to niezwykłe miejsce. A ponieważ wakacje się skończyły, więc sezon czytelniczy czas zacząć!
Spotkaliśmy się po dwumiesięcznej przerwie, rozczytani i głodni nowych lektur i wrażeń. Rozmawialiśmy o tym, co czytaliśmy w czasie wakacji, co polecamy, które książki nami wstrząsnęły, które nas rozczuliły. Co pracowitsi polecali pozycje, które czegoś nauczyły. Pani Irena np. jest zachwycona prozą Wiesława Myśliwskiego, o czym od dawna nas informuje i co nam gorąco poleca. Właśnie jest po lekturze najnowszej powieści tego autora „Ostatnie rozdanie” i uważa, że książka jest wybitna i zachęca nas do jej przeczytania.
Na naszym spotkaniu rozmawialiśmy też o „Wojennej narzeczonej” Alyson Richman – niezwykłej opowieści o pierwszej miłości rozkwitającej w czasie wojny. Jest to historia pary Żydów pochodzących z czeskiej Pragi: Lenki oraz Josefa. Tuż przed wybuchem II wojny światowej między Lenką – młodą studentką Akademii Sztuk Pięknych, a Josefem – studentem medycyny, rodzi się uczucie. Z nadzieją na lepszą przyszłość młodzi biorą ślub, by zaledwie kilka dni później patrzeć, jak ich marzenia rozpadają się w proch. Podobnie jak wiele innych osób, świeżo poślubionych małżonków, rozdziela wojna. Dopiero przypadkowe spotkanie kilkadziesiąt lat później, w oddalonym tysiące kilometrów od rodzinnej Pragi Nowym Jorku, uświadamia im, że oboje otrzymali od losu jeszcze jedną szansę.
Kreując fikcyjne postaci Alyson Richman ukazała w swojej książce prawdziwe losy wielu – nie tylko żydowskich – rodzin. Ich historii dała rzeczywiste, historyczne tło, dzięki któremu dowiadujemy się, jak wojenne demony ze swastykami na mundurach zaczęły pochłaniać Czechosłowację, jak Żydom odbierano stopniowo ich prawa, przywileje i godność.
„Wojenna narzeczona” to naprawdę poruszająca opowieść o miłości, która jest w stanie znieść wszystko. Polecamy!