Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
“Między miłością a literaturą …”
“Romantyczni” Doroty Ponińskiej to utwór, który stał się tematem spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Ośnie Lubuskim 25 lutego 2022 roku. Tytuł powieści każe nam skupić swoją uwagę na kilku bohaterach – romantykach, którzy twórczością literacką oraz kulturalną zdominowali polską myśl XIX wieku.
W “Romantycznych” czytelnik pozna historię nie tylko Zana, Mickiewicza, Jeżowskiego, ale też nieszczęsnego księcia Adama Czartoryskiego, cara Aleksandra czy tak szeroko opisanego w “Dziadach” senatora Mikołaja Nowosilcowa.
Niezwykle ciekawym zabiegiem w utworze jest skupienie uwagi na Tomaszu Zanie, a nie na największym z Filomatów, Adamie Mickiewiczu. Dorota Ponińska stara się w jak najlepszy sposób przedstawić atmosferę i sposób życia studentów z tamtego okresu, który do łatwych nie należał. Nastroje polityczne były napięte, a Polacy byli zazwyczaj stawiani w negatywnym świetle. Nie brakowało jednak u nich ducha patriotyzmu, który jednak doprowadzał do wielu kłopotów i problemów z władzami.
“Romantyczni” to historia, która budzi wiele emocji. Przedstawia ona dobre jak i gorsze momenty Uniwersytetu Wileńskiego. Sama historia przedstawiona jest z wielu perspektyw i rozgrywa się przez nieco ponad 15 lat, dzięki czemu możliwe jest przedstawienie tak wielu kluczowych dla historii wydarzeń. Mając na uwadze, że sporo treści zawartych w powieści jest wytworem wyobraźni autorki, książka może być prawdziwą kopalnią wiedzy dla fascynujących się tamtym czasem. Powieść byłaby świetnym uzupełnieniem kanonu lektur szkolnych szkół średnich.
Książka Ponińskiej nawiązuje do czasów zaborów, w których walczyliśmy o naszą niepodległość. 24 lutego przypomniano nam, że nigdy nie można przestać być czujnym.
Wolność to wartość, która wymaga od nas ciągłej uwagi i pełnego zaangażowania w jej utrzymanie.
Klubowicze zgodnie polecają książkę do przeczytania.