Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Wypożyczalni Głównej odbyło się 24 września 2015 r. Mówiliśmy o książce Elizabeth Cooke „Ciemne dzikie kwiaty”.
To historyczna powieść społeczno-obyczajowa. Opowiada o rodzie Cavendishów w Anglii w czasie I Wojny Światowej. W obliczu okrucieństwa wojny fundamenty rodu zadrżą w posadach. Zmienią się relacje rodzinne, między małżonkami, żoną i jej kochankiem, matką i jej dziećmi. Historia dotknie także pozostałych mieszkańców Rutherford Park. Cavendishowie muszą stanąć w prawdzie wobec samych siebie, pogodzić się z nieuniknionymi zmianami, jakie zaszły w społeczeństwie.
Elizabeth Cooke posiada niezwykłą umiejętność opowiadania i dbałości o realia. Korzenie jej rodziny sięgają miejsc, gdzie żyły siostry Bronte. Dziadek autorki był lokajem w tym regionie. Niezwykłość okolic, ich przyroda, życie dziadka stały się inspiracją dla klimatu Rutherford Park.
Uczestnicy spotkania niezwykle ciepło przyjęli „Ciemne dzikie kwiaty”, jako opowieść o wojnie, walce ze swoimi słabościami w ekstremalnych warunkach strasznej wojny, opisach bitew, tragedii, tęsknoty, miłości, pogodzenia się z faktem, że kończy się pewna epoka i nadchodzi nowy czas, trudny do zaakceptowania dla starszego pokolenia…
Jadwiga Paradowska