Od zabawy i słuchania do czytania ...
Dnia 19.11.2024 r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. ...
W ostatnim tygodniu maja tj. dnia 28.05.2018 r. w Filii nr 2 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omówiona została książka pt. „Kumpel. O Komedzie, Zośce i innych” autorstwa Tomasza Lacha.
Autor opisał nam swoje dzieciństwo, dorastanie oraz wiek młodzieńczy. W książce wspomina matkę i przybranego ojca – pianistę jazzowego, kompozytora Krzysztofa Komedę Trzcińskiego, twórcę znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej. Tomasz poznaje ojczyma gdy ma zaledwie 5 lat. Podczas I Festiwalu Jazzowego w 1956 roku w Sopocie. Komeda był nie tylko uzdolnionym muzykiem, ale także świetnym kumplem dla chłopca, któremu starał się stworzyć ciepłe ognisko domowe. Matka nie miała czasu na wychowanie syna. Najważniejszy był dla niej Komeda i na nim skupia się cała jej uwaga. Opiekę przez kilka lat przejęła babcia, która wraz z wnukiem mieszkała w małej miejscowości Białośliwie. Tam chłopiec uczęszczał do szkoły i z tęsknotą czekał na odwiedziny mamy i przybranego ojca. Dom rodzinny autora nie był domem tradycyjnym, gdyż rodzice ciągle podróżowali. Tomasz dołączył do rodziców kilka lat później, kiedy zamieszkali w Krakowie by ostatecznie przenieść się do Warszawy. Miał możliwość poznania środowiska artystycznego lat 50. i 60.
Książkę polecamy również tym osobom, które z muzyką jazzowa nie stykają się na co dzień, a nazwisko Komedy kojarzy się wyłącznie z muzyką filmową.
Na następne spotkanie zapraszamy 25 czerwca br. Omówiona zostanie twórczość Iwony Żytkowiak pt. „Wszystkie moje zmartwychwstania”.