Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
26 września 2008 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawialiśmy książkę Carlosa Ruiza Zafona –„Cień wiatru”. W spotkaniu uczestniczyło 6 klubowiczek.
Pewnego letniego poranka 1945 r. mały chłopiec Daniel Sempre zostaje zaprowadzony przez ojca, księgarza do tajemniczego i niezwykłego miejsca w sercu starej Barcelony, które wtajemniczonym znane jest jako Cmentarz Zapomnianych Książek. Daniel, zgodnie ze zwyczajem ma wybrać książkę swego życia. Wśród setek tysięcy tomów wybiera nieznaną sobie powieść pt. „Cień wiatru” autora Juliana Caraxa. Chłopiec jest bardzo zauroczony powieścią i zafascynowany jej autorem. Daniel chce odnaleźć inne jego książki i odkryć tajemnicę pisarza…Odtąd zaczyna się najbardziej niebezpieczna przygoda jego życia.
Ta książka nie jest nijaka. Klubowicze jednogłośnie stwierdzili, że jest bardzo dobra, pełna zawiłych historii, pełnych tajemnic, nasyconych ekstremalnymi emocjami. Historia Daniela uparcie poszukującego śladów zapomnianego autora, wplątującego się , przy okazji w dwie romantyczne afery i zatarg z policją to tylko tło służące do ukazania ludzkich postaw i zachowań. To doskonały materiał do przemyśleń.
Panie biorące udział w dyskusji zgodnie stwierdziły, że doskonałe są również wątki psychologiczne takie jak: próba analizy wpływu potencjału genetycznego, atmosfery domu rodzinnego i odebranej edukacji na kształtowanie się duszy młodego człowieka, rola miłości jako czynnika destrukcyjnego albo twórczego (Daniel, Fermin) i wiele innych jak na przykład
klasyczna opozycja „mieć czy być”. Tu bez cienia wątpliwości wybór jest na być.
Książka „bez cienia wątpliwości jest lustrem i możemy w niej znaleźć tylko to, co nosimy w sobie”. Polecamy ją wszystkim , którzy jeszcze jej nie przeczytali. To Femin spowodował, że wręcz połykaliśmy „Cień…” jak świeżą bułeczkę z masłem. To dla niego warto sięgnąć po tę książkę i szkoda tylko, że postać ta (wiecznie pełna humoru i dobrego serca) usuwa się w cień przed końcem lektury.
Następne klubowe spotkanie 22.XI.2008 r. Książka, którą poddamy ocenie będzie „Gottland” – Mariusza Szczygła.