Od zabawy i słuchania do czytania ...
Dnia 19.11.2024 r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. ...
Pierwsze spotkanie członków DKK działającego przy Filii nr 8 w 2018 roku odbyło się 12 stycznia. Poświęcone było książce Dionisiosa Sturisa „Grecja. Gorzkie pomarańcze”.
Autor zawartych w niej reportaży urodził się w Salonikach jako trzecie dziecko w rodzinie. Jego matką była Polka, a ojcem Grek. Po ucieczce z Grecji (z matką i dwójką rodzeństwa) od ojca tyrana, od drugiego roku życia mieszkał w Polsce. Z wykształcenia politolog, pracuje w Radiu Tok FM.W 2012 roku został nominowany do Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego w kategorii reportaż prasowy.
Jest to gorzkawy, bardziej prawdziwy przewodnik po Grecji, której najnowsza historia jest nam tak mało znana. Wiemy więcej o życiu starożytnych filozofów, pierwszych dramatopisarzy i mitologicznych herosów niż o współczesnych mieszkańcach Aten, Krety, Rodos i innych wysp greckich. Kraj, który kojarzy nam się z wieloma stereotypami (naród leni, oszustów). Obraz Grecji, którą znamy z turystycznych folderów (biele i błękity) zastąpiony jest przez autora wieloma odcieniami szarości.
„Grecja. Gorzkie pomarańcze” są efektem doświadczeń autora zgromadzonych w czasie jego pracy w radiu i równocześnie poszukiwań własnych korzeni. Opisuje protesty tłumów i walki wywołane zapaścią finansową kraju, który boryka się z ogromnym kryzysem, wielką falą nielegalnych imigrantów, demonstracji i zamieszek. Dionisos Sturis odkrywa prawdziwą Grecję zarówno dla siebie, jak i dla czytelników. Czy udało mu się połączyć wątki osobiste z obrazem współczesnej Grecji i jej historią? Na to pytanie czytelnicy znajdą odpowiedź w książce. Zapraszamy do lektury.