Od zabawy i słuchania do czytania ...
Dnia 19.11.2024 r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. ...
Dnia 15 lutego 2018 r. spotkaliśmy się w gronie członków DKK w Filii nr 8. Tematem dyskusji była książka Marii Nurowskiej „Wariatka z Komańczy”.
Bohaterką powieści jest Marta Kohl – znana malarka, mieszkająca w Warszawie, gdzie prowadzi własną galerię obrazów. Zmęczona wielkomiejskim życiem, wyjeżdża w Bieszczady z myślą o krótkim wypoczynku w górach. Przyjeżdża do Komańczy, malowniczej wioski, miejsca, gdzie inaczej płynie czas, gdzie oddycha się zupełnie inną atmosferą. Zauroczona pięknem przyrody, zafascynowana zwierzętami (obserwując życie wilków, przygarniając bezdomne psy), postanawia na stałe zamieszkać w miejscu, które ją zachwyca. Ze względu na swoje osobliwe, ekscentryczne zachowanie przez jednych jest uwielbiana, inni się jej boją, a jeszcze inni nazywają wariatką i traktują jak dziwaczkę.
Pewnego dnia do wioski przybywa ekipa Francuzów mająca za zadanie zrekonstruować spaloną osiemnastowieczną cerkiew. Okazuje się, że jeden z trzech przybyłych mężczyzn potem zostaje jej mężem. Jean otrzymuje propozycję pracy we Lwowie. Marta wyjeżdża razem z mężem na Ukrainę. Pewnego dnia, oglądając telewizję kobieta trafia na reportaż dotyczący działań wojennych w rejonie Donbasu. Podejmuje spontaniczną decyzję i uważając, że będzie bezpieczna, wyrusza z transportem humanitarnym karmy dla psów w rejon objęty walkami. Niestety, misja nie powiodła się. Jej dżip zostaje zarekwirowany, a ona sama, oskarżona o szpiegostwo, zostaje osadzona w Ługańsku, gdzie spędza pół roku w prymitywnych warunkach, poddawana ciągłym przesłuchaniom, niepewna swojego losu.
W powieści poruszonych jest wiele aktualnych problemów, odnoszących się do najnowszej historii. Bardzo realistycznie przedstawione są relacje dotyczące prywatnego życia Marii (relacje z siostrą bliźniaczką, matką, mężem). Autorka przedstawia nam obraz silnej niezależnej, stanowczej kobiety o zdecydowanych poglądach., która równocześnie potrafi być delikatna, odczuwać nieszczęście. Stara się na nie reagować i nieść pomoc, interesuje się ekologią, zwierzętami i przyrodą.
Nurowska kolejny raz nas nie zawodzi, pokazuje swoją mistrzowską klasę. Spod jej pióra wyszła kolejna mądra, piękna i ciekawa powieść. Zachęcamy do przeczytania.