Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Powieść Michaiła Bułhakowa: „Mistrz i Małgorzata” z powodzeniem wpisuje się w kanon literatury światowej. Jej niezmiernym atutem są: wielowątkowość, niebanalna narracja, dialogi, baśniowość, poczucie humoru, groteska i absurd. W ten niekonwencjonalny sposób pisarz wyśmiewa ówczesny ustrój w Rosji oraz wady ludzkie. Ciekawą równie rzeczą są tutaj zgrabnie „wplatane wątki” religijne, które zainteresować mogą nawet osoby niewierzące.
Książka ( dla czytelniczek Klubu) posiada magnetyzm i urok, choć nie każda z nas przeczytała ją z tym samym uznaniem… W każdym bądź razie nie sposób jest przejść przez jej stronice obojętnie – zadziwia formą, pomysłem, sposobem komunikacji pomiędzy czytelnikiem, a jej twórcą. Język jest bogaty, pełen uprzejmości i kurtuazji, wyszukanych metafor i porównań. W zawoalowany sposób ukazuje nam nasze największe wady: tchórzostwo i chciwość. Jest skarbnicą ludzkich ułomności, które bez miary ukazuje nam Wolant wraz ze swoją Świtą. Dla nich ludzie są groteskowi, śmieszni w swym postępowaniu, czynach i poczuciu braku wiary. Ukazują nam naszą absurdalność, mieszają zmysły, straszą i karzą za czyny niegodziwe.
Jak już wcześniej wspomniałam książka została wpisana w rejestr arcydzieł literatury światowej ze względu na swoją wielowymiarowość i ponadczasowy charakter. Bez wątpienia zasługuje na to miano, choć nie każdy z nas jest fanem literatury z pogranicza fantastyki. Ale samo połączenie wielu stylów: satyry, groteski, komedii, filozofii, obyczaju, kryminału… zasługuje na nasze uznanie.
Polecamy wszystkim, (którzy jeszcze nie zdążyli się z nią zaznajomić – wszak to lektura szkolna), aby móc pogłębić w niekonwencjonalny sposób swoją wiedzę o naturze człowieka i mechanizmach rządzących naszym światem. Jej przedstawienie zostało ukazane w krzywym zwierciadle, czy jak to mówią: „na opak” lecz warto poczynić wysiłki, aby w całym tym absurdzie dostrzec przebłyski prawdy, przenikliwości i jasności umysłu pisarza tworzącego niniejsze dzieło.
Anna Chybalska- Nowak